A határon túli magyar közösségek sorsáról és a kisebbségi lét mindennapjairól szóló tanácskozáson elhangzott, hogy a felvidéki Gútáról annak idején az ottani lakosság több mint húsz százalékát, 2500 embert telepítettek Mezőberénybe.
Ágh Péter, a Fidelitas elnöke a kitelepítettekre emlékezve egyebek között azt hangsúlyozta, "nagyon fontos, hogy Benes árnyéka a 21. században ne vetüljön rá a szlovák és a magyar nemzet kapcsolatára, és ugyanezt szeretnénk elérni a Kárpát-medence minden országában. Az emberi jogok és számos nemzetközi egyezmény alapján is fontos, hogy a magyar embereknek meglegyen az érvényesülési lehetőségük a 21. században, és vessünk véget annak a tragikus korszaknak, amit a 20. század öröksége hagy ránk".
Bagó Zoltán EP-képviselő a konferencia jelentőségéről szólva kiemelte: ez az az emléknap, amely lehetőséget biztosít arra, hogy az események megemlékezéssé váljanak. "A megemlékezésnek a közösség az ereje, míg a közösségnek a megemlékezés. Kettős forrás az, amiből magam is erőt és bátorságot merítek a mindennapi munkához" - fogalmazott. A Benes-dekrétumokkal kapcsolatban hangsúlyozta: azt az etnikai traumát és sokkot, amelyet a felvidékről kitelepítettek közvetlenül és a fogadó magyarság közvetve kapott, csak abban az esetben tudjuk végérvényesen lezárni, ha minden érintett öntudatában és emberi méltóságában megbocsáttatik. A bocsánatkérés mellett elengedhetetlenül fontos az a politikai mozzanat, amely törli a múlt törvényét a jelenből - tette hozzá.