A 27 uniós tagország külügyminisztere együtt ebédelt Günther Oettinger német energiaügyi EU-biztossal. Ennek kapcsán hangzott el diplomáciai forrásból, hogy a négy említett állam külügyi irányítója levelet írt José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének, Catherine Ashtonnak, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, valamint Oettingernek. Ebben kiálltak az unió - főként a keleti tagországok - gázellátásának diverzifikálása szempontjából nagy jelentőségű Nabucco terv mellett, amely Oroszország megkerülésével juttatna földgázt Európába.
A Nabucco Bizottság negyedik ülését április 12-ikén Budapesten tartották meg. A tanácskozás jelentőségét az adta, hogy hamarosan mérföldkőhöz érkezik a projekt, ugyanis a Sah Deniz II azeri gázmező konzorciuma - amelyben jelen van a brit
BP, az azeri Socar, a francia TOTAL, valamint a norvég Statoil energetikai nagyvállalat - hamarosan dönt arról, melyik jelentkezőnek hajlandó szállítani az első körben rendelkezésre álló, évi 10 milliárd köbméter azerbajdzsáni földgázt. A Nabucco projekt versenytársa e tekintetben a szintén tervezési fázisban levő TAP (Trans-Adriatic Pipeline) gázvezeték.
A Nabucco az Anatólián áthaladó török földgázvezetékhez csatlakozva a török-bolgár határtól indulva szállítana gázt Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül az ausztriai Baumgartenben található gázelosztó központba.
Az április 12-ikei találkozó résztvevői megállapodtak, hogy a döntésig hátralévő időszakban a korábbinál rendszeresebben egyeztetnek. Következő találkozójukat május végén tartják Bukarestben.
Cikk: | Martonyi: Jobb hangulatban vihetjük tovább az uniós ügyeket |
Cikk: | Szijjártó: Hazánk érdeke, hogy több forrásból is gázhoz jusson + videó |