FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
A klímaváltozás új megoldásokat kíván a vízügyi szakmától
A köztársasági elnök szerint a klímaváltozás okozta időjárási szélsőségek új megoldásokat kívánnak a vízügyi szakmától.
Létrehozva: 2013. április 26., 17:16 | Utoljára frissítve: 2013. április 26., 18:29

Bár a Tisza az 1879. évi nagy szegedi árvízhez hasonló súlyos tragédiát máig nem okozott, a veszély évről évre jelen van a folyó mentén – hangsúlyozta Áder János pénteken Kiskörén, a nagykunsági árvízszint-csökkentő tározó ünnepélyes átadásán.
   
A veszélyekkel szemben eddig is össze kellett kapaszkodniuk a folyó völgyében élőknek és a vízügyi szakembereknek; utóbbiakat új kihívások elé állították az elmúlt években tapasztalható időjárási szélsőségek és az ezredfordulón levonult nagy tiszai árhullám - mondta az államfő.
   
Kiemelte: az új veszélyek a szakemberektől új megoldásokat követelnek, ezek egyike a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése keretében megépült nagykunsági árvízszint-csökkentő tározó. A létesítmény 20 centiméteres árapasztó hatásával több mint félmillió ember számára teremt nagyobb biztonságot a Közép-Tisza vidékén.
   
A köztársasági elnök hozzátette: ennek a 20 centiméternek a jelentőségét csak az képes felmérni, aki pakolt már homokzsákot a védvonalon átbukni készülő, megáradt Tisza partján.
   
Áder János köszönetet mondott a beruházás tervezőinek és kivitelezőinek, valamint a jelenleg is országszerte közel 1500 kilométer hosszú töltésszakaszon árvízvédekezésben részt vevő mintegy 2500 embernek. Az idén nem a rekord vízszint, hanem az elhúzódó árhullám ad komoly „házi feladatot” a vízügyi szakmának - mondta.
   
A beruházáshoz kapcsolódva átadták a tározó vízbeeresztő csatornája és a 3216-os számú új kereszteződésében épült, Gróf Szapáry Gyuláról elnevezett hidat is.
   
A helyszínen Molnár Béla, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vezetője elmondta: a 6,5 milliárd forintból, európai uniós támogatással elkészült tározó öt település – Abádszalók, Kunhegyes, Tiszabura-Pusztataskony, Tiszagyenda és Tiszaroff – közigazgatási területén épült meg. Területe 40 négyzetkilométer, mintegy 100 millió köbméter befogadására képes.
   
Közölte: jelenleg is folyamatban van a Felső-Tisza vidéken a Szamos-Kraszna közi árvízszint-csökkentő tározó kivitelezése. A tervek szerint 58 millió köbméter befogadó képességű létesítmény várhatóan 40-80 centiméterrel lesz képes csökkenteni a Tisza tivadari szűkülete feletti, legkritikusabb szakaszának árhullám-csúcsait. A fejlesztés megoldja a Bereg vízpótlását is.