A határozathozatalok során fideszes képviselők kezdeményezésére törvényben rögzíthetik a január 1-jével elrendelt tízszázalékos gáz-, villany- és távhőár-csökkentést, valamint a lakossági víz-, csatorna- és szemétszállítási díjak július 1-jétől tervezett ugyanilyen mértékű mérséklését.
A trafikpályázatokat ért ellenzéki bírálatokra reagálva a kormányszóvivő elmondta: a kabinet célja az elárusítóhelyek csökkentésével az volt, hogy jelentősen mérséklődjön a dohánytermékek fogyasztása, hiszen évente 35 ezer ember veszti életét a dohányzás okozta egészségkárosodás következtében, ráadásul sokkal többe kerül az adófizetőknek a dohányzás okozta betegségek kezelése, mint amekkora bevétel származik az érintett termékek forgalmazásából.
Másfelől a kormány 5 és félezer családi vállalkozást kívánt helyzetbe hozni a multikkal szemben - emelte ki a szóvivő, emlékeztetve: eddig mindössze 200 családi vállalkozás foglalkozott csak dohányárusítással, további 500 pedig dohány- és alkoholkereskedelemmel, a fennmaradó 39 ezer elárusítóhely pedig élelmiszeráruház, áruházlánc vagy üzemanyagtöltő-állomás volt. „Ezt csoportosította át a kormány a családi vállalkozások irányába” - fogalmazott Giró-Szász András, hozzátéve: több mint háromezren egy darab trafikot szereztek, összesen 120 családi vállalkozás pedig öt trafikot üzemeltethet.
Lázár János módosító indítványáról szólva a kormányszóvivő hangsúlyozta: az indítvány teljes mértékben megszorítja a kiskorúak dohánytermékekhez való hozzáférését, "18 év alatt lényegében lehetetlenné teszi", illetve megtiltja a multinacionális cégek szponzorációval történő behatolását a trafikrendszerbe, amely nagymértékben védi a családi vállalkozásokat.
Giró-Szász András ezzel összefüggésben az M1 Ma reggel című műsorában kifejtette: Ausztriában 12 százalékos az árrés, és Magyarországon is az a célja, hogy az ebből élő családi vállalkozások tisztességgel meg tudjanak élni.
Giró-Szász ugyanitt elmondta: az 1500 tagot számláló, trafikosokat összefogó legnagyobb szervezettel a kormány folyamatosan konzultált. A módosító indítvány azt is tartalmazza, hogy mostantól tiltva lesz az a lehetőség, amely a multinacionális cégek "rátelepedjenek" ezekre az üzletekre, és előnybe hozzák saját termékeiket. Ezáltal mind a magyar dohánygyártás, és a családi vállalkozások is védve lesznek – emelte ki a kormányszóvivő