Törvényben rögzítette a parlament a rezsicsökkentést hétfői ülésén. Az elfogadott jogszabály megerősíti a földgáz, az áram és a távhő árának januárban már végrehajtott csökkentését, és előírja, hogy júliustól 10 százalékkal csökkenteni kell a víz- és a szemétszállítási díját is. A képviselők előtt van a PB-gáz árának ugyancsak 10 százalékos mérsékléséről szóló javaslat is. A kormány pedig előkészti a szennyvíz-szippantási és a kéményseprési díjak csökkentését is.
A politikus arról, hogy az árcsökkentéssel kapcsolatban sok önkormányzatnak nem világos, hogyan lesz kompenzálva, azt mondta: a távhőszolgáltató cégek az önkormányzati cégeket 52 milliárd forinttal kompenzálták. Szerinte a szemlélettel van probléma. „Egy új közszolgáltatási rendszert is építünk a rezsicsökkentéssel együtt, amely központjában nem a trösztszemlélet, nem a profitcentrum létrehozása szerepel, hanem nonprofit jellegűnek kellene lenni. Az önkormányzatok általában az osztalékokból fizetik ki költségvetésüket, mindenkinek tudomásul kell venni, ennek a világnak vége” – fogalmazott Németh Szilárd.
Arra a kérdésre, hogy miért nincs differenciálás a rezsicsökkentésben, azt mondta: a differenciálás megbukott. Eddig magáncégen keresztül juttattak vissza közpénzt szolgáltatókhoz, ez járhatatlan út a politikus szerint. Mint mondta, mikor az emberek ilyen magas rezsit fizetnek, akkor mindenkit egyformán érint. Hozzátette ugyanakkor, hogy a differenciáláson egy következő lépésben lehet majd gondolkozni, amikor a kormány elhatározza az újabb energiaár-csökkentést, ez pedig az új fűtési szezonban várható.
A kéményseprés és a szennyvíztisztítás díjának csökkentésével kapcsolatban elmondta, a nyár elején megszületnek a jogszabályok. 20 százalékos csökkentés látszik valószínűnek – emelte ki.
Nem lehet extraprofitról beszélni
Azzal kapcsolatban, hogy Hadházy Ákos szekszárdi fideszes önkormányzati képviselő a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta, a tolnai megyeszékhelyen politikai egyeztetésén véleményezték a trafikpályázaton induló jelöltek listáját a helyi kormánypárti képviselők. Németh Szilárd kijelentette: Csepelen ilyen eset nem volt. Mint hozzáfűzte, természetesen támogatja, hogy minél nagyobb nyilvánosság legyen a trafikpályázatoknak.
Arról a kérdésről a politikus nem tudott nyilatkozni, hogy Palcsó Tamás Csepelen négy trafikot is nyert, ám egy sajtóhír szerint még nem tudja, hol lesznek az üzletei. Mint Horváth Szilárd mondta, ő nem pályázna, ha nem lennének meg a feltételek. Ha nem tudja jól üzemeltetni, akkor a koncessziót visszaveszik tőle – emelte ki.
Arra a felvetésre, hogy a trafikosok extraprofitot kaphatnak egy utólag benyújtott törvénymódosítás nyomán, azt mondta: ez nem extraprofit, hiszen nem lehet összehasonlítani egy trafikost egy energiaszolgáltatóval.