Az akadémia mintaprogramját pénteken mutatták be az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) fenntartásában működő, általános és szakközépiskolát is magába foglaló intézményben, ahol a tizennégy diákra mindennap tanulás és edzés vár majd.
Az ünnepi eseményen Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportért és ifjúságért felelős államtitkára elmondta, ezzel a kezdeményezéssel az érintett fiatalok esélyt kapnak arra, hogy gyorsabban, hatékonyabban és eredményesebben tudjanak felzárkózni a társadalomban.
A politikus hozzátette, hogy a hátrányos helyzetűek sokkal nehezebben indulnak az életnek, sokkal több energiát, akaratot kell befektetniük egy-egy cél eléréséért, és az ökölvívás, mint küzdősport ebben segíteni fog nekik.
"Nem szabad megfeledkezni arról, hogy mindez egy szakiskolában zajlik, ahol a diákoknak egy szakmát kell elsajátítani, ezért elvárás velük szemben, hogy ne csak jó sportolók, hanem jó tanulók is legyenek" - hangsúlyozta Simicskó István.
Langerné Victor Katalin, az Emmi társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára azt mondta, a Nemzeti Felzárkózási Stratégiát a felnőttek írták, de a főszereplők azok a gyerekek, akik itt ülnek az ökölvívó akadémia megnyitóján. Kiemelte: ők azok, akiknek már karnyújtásnyira van a lehetőség, hogy a kilátástalan szegénységből a sport révén kitörjenek.
Farkas Flórián, az ORÖ elnöke arról beszélt, hogy ez a kezdeményezés annak a megállapodásnak a részét képezi, amelyet a kormány kötött 2010-ben az Országos Roma Önkormányzattal 30 ezer cigány fiatal sportolásának támogatására. Jelezte, hogy amennyiben az akadémia beválik, szeretnék több megyében, így Nógrádban, Borsodban és Szabolcs-Szatmárban is útjára indítani a programot.
A pénteki eseményen az ORÖ együttműködési megállapodást kötött az MTK-val.