FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Elfogadhatatlan a Tavares-jelentés
Teljesen elfogadhatatlan a jogállamiság magyarországi helyzetével foglalkozó jelentéstervezet, amelyet Rui Tavares portugál zöldpárti politikus terjesztett kedden az EP illetékes szakbizottsága elé - mondta újságíróknak Gál Kinga, a magyar néppárti EP-delegáció tagja.
Létrehozva: 2013. május 7., 17:44 | Utoljára frissítve: 2013. május 8., 08:20

A fideszes politikus az EP állampolgári jogi, belügyi és igazságügyi bizottságának (LIBE) brüsszeli ülése előtt úgy nyilatkozott: a szokatlanul terjedelmes - 31 oldalas - dokumentumban tényszerűen nem helytálló megállapítások, illetve csúsztatások tömkelege található, és az egész szöveg hangvétele kifejezetten sértő Magyarországra nézve. Gál Kinga szerint a jelentéstevő lényegében azt követeli, hogy a magyar kormányoldal vonjon vissza mindent, ami Magyarországon az alkotmányosság tekintetétben 2010 óta történt. "Ezzel a jelentéssel egyértelműen elkezdődött a választási kampány, és annak a legdurvább politikai formáját láthatjuk" - jegyezte meg.
   
A fideszes EP-képviselők közleményt is kiadtak, amelyben "Magyarország alkotmányos gyarmatosítására irányuló kísérletnek", illetve "precedens nélküli, balliberális politikai ultimátumnak" bélyegezték a Tavares-előterjesztést, amely szerintük "direkt utasításokat ad a magyar polgárok által választott Országgyűlés részére, az országot pedig tulajdonképpen nemzetközi gyámság alá helyezné". A magyar néppárti képviselőcsoport "elutasítja a Magyarországgal szembeni igazságtalan eljárást és a vele szemben alkalmazott kettős mércét. A dokumentum olyan elemeket kér számon a magyar Országgyűlésen, amelyeket más országoktól az Európai Parlament nem követel meg" - olvasható a közleményben.
   
Gál Kinga elmondta: kezdeményezte, hogy a jelentés tárgyalását függesszék fel mindaddig, amíg a dokumentum nem tér ki a többi uniós tagállami gyakorlatokra a jelentésben vizsgált kérdéskörökben. Konkrét példaként egyebek közt felhozta: a jelentéstevő kifogásolja, hogy a magyar alkotmánybíróság nem bírálhatja el az alkotmánymódosításokat, holott ennek a lehetősége máshol sem adott. Szintén kimutatható a kettős mérce az egyházként való elismerés magyar szabályozását illető kifogásokban - tette hozzá. A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja felszólította a magyar szocialista EP-képviselőket, hogy ne támogassák a jelentést.