Győri Enikő hangsúlyozta: ez közvetlen beavatkozás olyan ügyekbe, amelyek nem uniós kompetenciák, ugyanis nem Brüsszelben döntenek arról, hogy milyen legyen a magyar alkotmány vagy miként működjön Magyarországon a kormány, az Alkotmánybíróság és az Országgyűlés. Kiemelte: a kabinet hisz az európai értékekben és elvekben, amit a magyar alkotmány is tükröz.
Az államtitkár úgy vélte: nem kell megváltoztatni az Európai Unió karakterét, hiszen éppen a 27 tagállam sokfélesége adja a gazdagságát, a kreativitása forrását. A közös szabályokat azonban mindenkinek be kell tartania, a felmerülő problémák megvitatására pedig készen áll a magyar kormány – hangsúlyozta. Győri Enikő hozzátette: súlyosan sérülne a tagállamok közötti együttműködés, valamint az EU utat tévesztene az integráció folyamatában, ha a 7. cikkelyt alkalmazná Magyarországgal szemben.
Győri Enikő a döntés hátterét firtató kérdésre reagálva kiemelte: az Európai Parlament egy politikai testület, ahol egy év múlva választásokat tartanak, ezért a baloldali pártok kihasználják az alkalmat, hogy Magyarország példáján keresztül az Európai Néppártot támadják. A politikai szándékok teljesen egyértelműek – fejtette ki.
A jelentéstervezetre az illetékes szakbizottságnak is rá kell bólintania, majd az Európai Parlament plenáris ülésén is el kell fogadni, így a szöveg tartalma még változhat az elkövetkező hetekben.
Cikk: | Tavares-jelentés: kísérlet Magyarország alkotmányos gyarmatosítására |
Cikk: | Elfogadhatatlan a Tavares-jelentés |