FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Budai: Sikerült újjászervezni a magyar kinológiát
|
|
Egyéves intenzív egyeztető folyamat eredményeként sikerült újjászervezni a magyar kinológiát - jelentette ki Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára hétfőn Budapesten egy nemzetközi szakmai tanácskozáson. |
|
Létrehozva: 2013. május 13., 11:30 | Utoljára frissítve: 2013. május 13., 16:12 |
Az államtitkár jelezte, a folyamat részeként Hans Müllerrel, a Nemzetközi Kinológiai Szövetség (FCI) és a szervezet európai szekciója vezetőjével is egyeztettek. Ennek eredményeként tavaly decemberben a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (MEOE) - az FCI magyarországi képviselője -, valamint az államilag elismert Magyar Ebtenyésztők Szövetsége (MESZ) megállapodott az együttműködésben.
Hozzátette: ez a megegyezés tette lehetővé, hogy most hétfőn Budapesten kezdődhessen el az FCI - a Kinológiai Világszövetség - közgyűlése, továbbá szerdától a magyar főváros adjon otthont az ötnapos Kutya Világkiállításnak. Kiemelte: nagyon fontos Magyarország számára, hogy ezeket az eseményeket Budapesten tartják. Mindent annak rendeltek alá, hogy a Kutya Világkiállítást Budapesten meg lehessen tartani - tette hozzá.
A rendezvény budapesti megtartását sokáig kétségessé tette a magyarországi ebtenyésztő szervezetek között kialakult konfliktus, illetve az ellentmondásos jogszabályi helyzet. Ez azzal állt elő, hogy 1998-ban a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) egy miniszteri rendelettel állami irányítás alá vonta a hobbi kutyatenyésztést, és a gazdasági haszonállatok mintájára tenyésztő szervezeti rendszerbe és irányításba helyezte. A törzskönyveket így a kutyák esetében is a különböző fajtatenyésztő szervezetek állíthatják ki, ilyen a MESZ.
A MEOE viszont nonprofit szakmai érdekvédelmi és képviseleti szervezetként nem lett jogosult arra, hogy Magyarország területén törzskönyvet állítson ki. Ugyanakkor a Nemzetközi Kinológiai Szövetség (FCI) a MEOE-t tekinti Magyarország képviselőjének, és jogosítja fel arra, hogy nemzetközileg elismert kutyatörzskönyvet állítson ki, és rendezzen különböző nemzetközi kutyás rendezvényeket Magyarországon. A MEOE így több mint egy évtizedig a jogszabályok ellenére végezte a kutyák törzskönyvezését. Ezt a helyzetet oldotta fel a két ebtenyésztő szervezet tavaly decemberben kötött együttműködési megállapodása.
Korózs András, a MEOE elnöke a tanácskozáson az MTI-nek elmondta: az FCI idei közgyűlése kiemelt jelentőségű, új elnökséget és új elnököt is választanak a Kinológiai Világszövetség tagjai. Az elnöki posztra akár magyar jelölt is eséllyel pályázhat - tette hozzá. A közgyűlés foglalkozik állatvédelmi kérdésekkel, valamint a közvetkező évek világrendezvényeinek pályázataival is. Felhívta a figyelmet: a budapesti Kutya Világkiállítás az év legkiemelkedőbb kinológiai rendezvénye. Magyarország az elmúlt ötven alatt harmadszor rendez - 1971-ben, 1996-ban és most, 2013-ban - Kutya Világkiállítást. A mostani eseményre mintegy 26 ezer kutyát és több mint százezer látogatót várnak Budapestre a világ minden részéről.