Az első fórumra több száz érdeklődő érkezett, azután az önként jelentkezőkből alakult szülő műhelyekben folyt tovább a munka. A cél az volt, hogy kimunkálják azokat az elképzeléseket, feltételrendszereket, melyek alkalmazásával az éjszakai szórakozás során a fiatalokra leselkedő veszélyek mérsékelhetők vagy megszűntethetők. Ebben partnerre találtak a szórakozóhely tulajdonosokban is, akik – más városoktól eltérően – együttműködően álltak a kezdeményezéshez. A fórum életre hívását a Szolgáltató Város mintaprojekt szervezetei kezdeményezték és a Családbarát Programhoz is szorosan kapcsolódik.
Szalay Ferenc polgármester hangsúlyozta: az önkormányzat célja egy városi rendelet megalkotása, a biztonságos szórakozóhely státusz létrehozása, amely jelezné a betérőnek, hogy ott a tulajdonosok fokozott figyelmet fordítanak a drog visszaszorítására, illetve nem szolgálnak ki 18 éven aluliakat sem cigarettával, sem alkohollal. A polgármester ismertette a biztonságos szórakozás etikai kódexének alapértékeit.
A városi rendőrkapitányságnak már 2008-ban volt biztonságos szórakozóhely programja – kezdte beszámolóját Szabó Zoltán rendőrkapitány, aki kitért arra is, hogy szeretnék elérni, a fiatalok ne az ellenséget, hanem segítő személy lássanak a rendőrben. Több program is zajlik (Dada, Ki a mester négykeréken?, V. Kapitánysági Nyílt Hét), amelyek célja az állampolgárok, kiemelten a fiatalok felé történő nyitás.
Dr. Versitz Éva, az önkormányzat humán igazgatója a Szülői Műhely működéséről beszélt a 2013-as ifjúságkutatás eredményeinek tükrében. Beszédesek voltak a számok:
- szülői műhely 7 alkalommal
- párbeszéd a szórakozóhely tulajdonosokkal 5 alkalommal
- párbeszéd a Városi Diák Tanáccsal 4 alkalommal
- SZMK Fórum, tantestületi értekezlet 7 alkalommal
- szórakozóhely látogatások 4 alkalommal
A fiatalokra leselkedő veszélyekről, az internet biztonságos használatáról is hallhattak a fórum résztvevői, majd dr. Kállai Mária kormánymegbízott invitálta közös gondolkodásra, és párbeszédre a megjelenteket.
Az elmúlt egy év tapasztalatai igazolták, hogy Szolnokon életképes a kezdeményezés, az érintetteket sikerült megszólítani és egy olyan közös munka indult el, amelynek valódi eredményei vannak. A munka nem áll meg, tovább folyik a szemléletformálás, és ha a májusi közgyűlés elfogadja, hamarosan már biztonságosabb szórakozóhelyek várják a megyeszékhelyen a fiatalokat.