FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Rétvári: Kivizsgáljuk az egész bírósági ügyszakot
|
|
Az igazságügyi minisztérium a szakértői, a nyomozati, a vádemelési rész és az egész bírósági ügyszakot is vizsgálja az ároktői banda ügyében - jelentette ki Rétvári Bence a köztévé Az Este című műsorában csütörtökön. |
|
Létrehozva: 2013. május 17., 08:37 |
Elfogadhatatlan, hogy emberölés miatt előzetes letartóztatásban lévő vádlottak azért kerülnek szabadlábra, mert letelik a fogva tartásuk törvényben rögzített négy éves időtartama - ezt mondta a Fidesz országgyűlési képviselője. Varga István magyarázatot vár az igazságügyi minisztertől arra, hogy hogyan fordulhat elő ilyen Magyarországon.
A szabadlábra helyezést követően a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) megkereste az Országos Bírói Hivatalt és a legfőbb ügyészséget, hogy a saját ügykörében vizsgálják meg az eseményeket – mondta Rétvári Bence az M1 Az Este című csütörtöki műsorában.
A KIM államtitkára kifejtette: az igazságügyi minisztérium a szakértői, a nyomozati, a vádemelési rész és az egész bírósági ügyszakot is vizsgálja az után kutatva, hogy hol történhettek „lezserségek, hanyagságok”. A DNS-szakvélemény csúszásával kapcsolatban kiemelte: 2002 óta mindössze egy intézetet lehet megbízni a szakértői dokumentum elkészítésével, amely kiszervezte magáncégeknek a vizsgálatok elvégzését, ami miatt büntetőügy is folyik – magyarázta.
A nagy port kavaró ügyben további problémát jelentett, hogy a bírót egy szakmai előrelépés miatt le kellett cserélni – folytatta, az új bírónak pedig büntetőjogi garancia miatt újra fel kellett olvasnia az iratanyagot. Ez több hónapot vett igénybe – hangsúlyozta.
A bíróságok túlterhelésével kapcsolatban hozzátette: az előzetes anyagok alapján jelenleg a százat is meghaladja az olyan ügyek száma, amelyek három évnél régebb óta vannak a bíróságokon. Ezek több mint fele Budapest és vonzáskörzetében található, majdnem az 50 százaléka a Fővárosi Törvényszék előtt hever. Ilyen körülmények között az ügyáthelyezés jelenhetné az egyik megoldást, amit azonban az Európai Unió bírál Magyarországgal kapcsolatban – szögezte le.
Bő egy hét múlva lesz a vezetői egyeztetés, azt követően május 29-re kell összeállítani a kormány számára a részletes jelentést, melyet Orbán Viktor miniszterelnök kért – részletezte a menetrendet Rétvári Bence.