ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Még több pénzt az új európai segélyalapba a leginkább rászorulóknak!

Az Európai Parlament Foglalkoztatási és Szociális Bizottsága - többszöri halasztás után - hétfőn este egy rendkívüli strasbourgi ülés keretében szavazott a leginkább rászorulók részére tervezett új európai alapról (FEAD) szóló jelentésről. "Mindenképp sikerként könyvelhetjük el, hogy a néppárti frakció támogatásával szakbizottságunk megszavazta a jelentést. Ez azt jelenti, hogy egy mielőbbi sikeres plenáris szavazás után az Európai Bizottság létrehozhatja végre az új eszközt, hogy a továbbiakban is megfelelően segíthessünk a leginkább rászoruló uniós állampolgároknak. Azonban a Bizottság által javasolt 2,5 milliárd eurós büdzsé nem elégséges, ezért is szeretnénk minimum 3,5 milliárd eurót az alap mellé rendelni" – jelentette ki Őry Csaba fideszes EP-képviselő, a néppárti frakció foglalkoztatási koordinátora a szavazás után.
Létrehozva: 2013. május 22., 12:27 | Utoljára frissítve: 2013. május 22., 12:28
nyomtat küld

Az Európai Bizottság a többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslatában javaslatot tett egy olyan alap létrehozására, mely az Európai Unióban leginkább nélkülözőknek nyújtana segítséget. Az új alap a korábbi, 1987-ben létrehozott élelmiszersegély program helyébe lépne, hogy az Unió a továbbiakban is küzdhessen a szegénység legsúlyosabb formái és a társadalmi kirekesztés ellen. A javaslatot jóváhagyás céljából ún. együttdöntési eljárásban tárgyalja az Európai Parlament és a Tanács.

"Látnunk kell, hogy a jelenlegi vitát nagyban meghatározza a korábbi élelmiszersegély program: a nagy mezőgazdasági termelő tagállamok elsősorban lehetséges felvevő piacként tekintenek rá, míg mások a szociális vonatkozásokat tekintik a legfontosabbnak" - hangsúlyozta Őry Csaba.

"A néppárti frakció a legtöbb frakcióval egyetemben kevesli a Bizottság által javasolt 2,5 milliárd eurós pénzügyi keretet, hiszen ez az összeg nem lenne elégséges a javasolt célok eléréséhez. Így örülök a szakbizottságban megszavazott 3,5 milliárd eurós javaslatnak, és remélem, hogy a Tanáccsal is sikerül majd megállapodnunk ebben a fontos kérdésben. Mindazonáltal, az Európai Parlament frakciói és a tagállamok a Tanácsban még mindig megosztottak számos jelentős kérdésben: egyik ilyen kérdés az alapban való önkéntes vagy kötelező részvétel lehetősége. A néppárti frakció a liberálisokkal, a zöldekkel és a konzervatívokkal egyetemben az önkéntes részvételt szorgalmazza, míg a szocialisták a szélsőbaloldaliakkal és pár tagállami delegációval együtt a kötelező részvétel mellett szálltak síkra. Így, habár a Foglalkoztatási és Szociális Bizottság megszavazta a jelentést, a Tanáccsal való egyeztetések elindításához szükséges minősített többség nem jött össze, éppen ezért a végső döntést csak a plenáris szavazáskor születik majd" - elemezte a helyzetet a fideszes EP-képviselő.

"Meg kell értenünk, hogy egy esetleges kötelező részvétel esetén kevesebb pénzt kell majd több tagállamra és több célkitűzésre költenünk. Éppen ezért remélem, hogy sikerül még egy ésszerű kompromisszumos megoldást találnunk a plenáris szavazás előtt, majd végül a tagállami kormányokkal a Tanácsban, hiszen az alap létrehozása létfontosságú" - tette hozzá Őry Csaba, a néppárti frakció foglalkoztatási koordinátora.

Háttér:

Az Európa 2020 stratégia arra kötelezi az Európai Uniót, hogy legalább 20 millióval csökkentse a szegénységgel sújtott vagy fenyegetett lakosság számát.

Az Európai Unióban élők közül mintegy 116 millió főt fenyeget a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség veszélye; közülük hozzávetőlegesen 40 millióan komoly anyagi nélkülözésben élnek.

Az anyagi nélkülözésre leginkább jellemző, hogy a rászorulók nem jutnak megfelelő mennyiségű és minőségű ételhez. 2010-ben az Unió lakosságának 8,7%-a, azaz több mint 43 millió ember nem engedhette meg magának, hogy kétnaponta húst vagy halat (illetve ennek vegetáriánus megfelelőjét) fogyasszon, jóllehet az Egészségügyi Világszervezet ezt alapvető szükségletként határozta meg. A 2011 vonatkozásában rendelkezésre álló adatok tükrében a helyzet egyre kedvezőtlenebb.

Az Európai Unió foglalkoztatást támogató, szegénység ellen küzdő és társadalmi befogadást előmozdító fő eszköze jelenleg és a jövőben is az Európai Szociális Alap (ESZA). Ez a strukturális eszköz közvetlenül az emberek kompetenciáiba ruház be, és célja munkaerőpiaci értékük fokozása. Mégis, a legkiszolgáltatottabb, teljes mélyszegénységben élő polgárok túl messze sodródtak a munkaerőpiactól, így nehezen részesülhetnek az Európai Szociális Alap társadalmi beilleszkedést célzó intézkedései kínálta előnyökből.

Az Európai Unió a leginkább nélkülözőket célzó élelmiszer-osztási programja (MDP) 1987 óta számottevő ellátási forrást jelent a leghátrányosabb helyzetűekkel közvetlen kapcsolatban álló szervezetek számára. Jelenleg évente mintegy 500 ezer tonnányi élelmiszert juttat el a rászorulóknak. A program létrehozásakor azt tartották szem előtt, hogy a mezőgazdaságban jelentkező többletet ésszerű módon használják fel. A közös agrárpolitika egymást követő reformjai következtében az intervenciós készletek kimerülésével kell számolni, illetve a 2011 és 2020 közötti időszakban bizonytalanságok várhatók a készletek vonatkozásában, így az élelmiszerosztási program 2013 végén megszűnik. A javasolt, leginkább nélkülözők európai segélyalapja e program helyébe lépne, mely egyúttal a probléma hatékonyabb megközelítését is lehetővé tenné.

(EPP-HungarianPress)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések