fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hende: Összpárti konszenzus alakult ki a beszerzésekről
2013. május 22., 13:10
Összpárti konszenzus alakult ki a Magyar Honvédség (HM) helikopter- és repülőgép-beszerzéséről - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter szerdán, Budapesten a négypárti egyeztetést követően tartott sajtótájékoztatóján.

A miniszter kifejtette: a négy parlamenti párt egyetértése alapján a helikopterbeszerzések menetrendjét úgy határozták meg, hogy a HM szakértői munkacsoportja a honvédség és az ország szükségletei, igényei alapján őszig kialakítja a követelményrendszert, és elkészíti a tenderkiírást, amelyet szintén négypárti egyeztetésen vitatnak meg. Ezután úgy írják ki az európai uniós közbeszerzési eljárást, hogy a potenciális ajánlattevőknek a jövő évi választások előtt kell benyújtani ajánlatukat. Így az új kormány haladéktalanul dönthet majd a beszerzés kérdésében. Hende Csaba elmondta, hogy a repülőgép-beszerzésre 5 milliárd, a helikopter-beszerzésre pedig 100 milliárd forintos költséggel kalkulálnak.
   
A parlamenti pártok teljes mértékben egyetértettek abban, hogy a honvédség "forgószárnyas és merevszárnyas repülési képességét" meg kell őrizni, újjá kell teremteni, mert ez az ország érdeke - hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: a szerdai egyeztetés azt mutatja, hogy a honvédelmet valóban pártok felett álló össznemzeti ügynek tekintik a Parlamentben.
   
A szakminiszter elmondta, hogy a Magyar Honvédség forgó- és merevszárnyas repülési eszközei elavultak, még a Varsó Szerződés idejéből származnak. A tanácskozáson a megoldás alapelveként rögzítették, hogy komplex megközelítéssel, a nemzeti képességeket szem előtt tartva, szakmai alapon, a lehető leggazdaságosabban, átlátható módon, hosszú távú megoldásra törekedve kell optimális fejlesztést végrehajtani.
   
Hende Csaba kitért arra, hogy a Malév megszűnésével Magyarország állami légi szállítási képesség nélkül maradt. Az An-26-os repülők olyan mértékben elavultak, hogy a világ számos repülőterére környezetvédelmi okokból, a zajterhelés miatt nem kapnak leszállási engedélyt. Hozzátette: szükség van egy állami légi szállító flottára, amely biztosítani tudja a polgári légi közlekedés, valamint a Magyar Honvédség személy-, és teherszállítási feladatainak önálló és költséghatékony megvalósítását.
   
Kifejtette: a külföldi missziós feladatok teljesítése mellett az állami légi flottának biztosítania kell a polgári légi közlekedésben nem szállítható veszélyes anyagok, felszerelések légi szállítását, a külföldön rendkívüli körülmények között rekedt magyar állampolgárok kimentését, és szükség szerint repülés közbeni ellátását, a nagy gyorsaságot igénylő szervszállításokat, továbbá egyéb állami, és rendvédelmi szervek külföldi feladatainak végrehajtását, például nagykövetségek esetleges evakuációs feladatainak megoldását.
   
A szerdai egyeztetésen egyetértettek abban is, hogy szükség van a 21. századi kihívásoknak megfelelő, modern helikopterekből álló flottára,  amely hosszú távon gazdaságosan üzemeltethető, egyaránt alkalmas országvédelmi és szövetségi feladatok, valamint katasztrófavédelmi, terrorelhárítási, légi rendészeti és más nemzetgazdasági feladatok kiszolgálására.
   
A beszerzésekig a meglévő gépekkel kell ellátni a feladatokat. Hende Csaba ezzel kapcsolatban kiemelte: ehhez olyan mennyiségben és mértékben újítják fel a gépeket, hogy az új, modern helikopterek üzembe helyezéséig Magyarország biztonsága ne sérüljön, a szükséges katonai, katasztrófavédelmei és egyéb civil feladatok ellátására rendelkezésre álljanak a szükséges eszközök.
   
A Honvédelmi Minisztériumban tartott megbeszélésen a pártok részéről az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának három alelnöke, Csampa Zsolt (Fidesz), Básthy Tamás (KDNP) és Iváncsik Imre (MSZP), valamint Jámbor Nándor és Németh Zsolt jobbikos képviselő, a tárca részéről pedig mások mellett Vargha Tamás parlamenti államtitkár és Benkő Tibor vezérkari főnök vett részt.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Hende: Jövőre lehet döntés a helikopterekről