FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Óriási magyar siker Brüsszelben
"Az egyértelmű szakmai érvek sem voltak elegendőek ahhoz, hogy nyílt ülésen kerüljön megtárgyalásra a Benes-dekrétumok egy része ellen benyújtott petíció. A dokumentum eddigi uniós vizsgálata ugyanakkor rávilágít arra, hogy az ügy további vizsgálata szükségszerű és elengedhetetlen. Ezért azt javasoltam, hogy vonjuk be az Európai Parlament jogi szakbizottságait is, amit a bizottsági tagok többsége támogatott" - fogalmazott Bagó Zoltán fideszes EP-képviselő az ülés után.
Létrehozva: 2013. május 28., 10:19

Megdöbbentő és egyedülálló esetre került sor az Európai Parlament Petíciós Bizottságában, ugyanis "zárt" ülésen tárgyalták a Benes-dekrétumok ellen benyújtott petíciót. "Annak ellenére, hogy mind írásban, mind a napirend elfogadása előtt határozottan elutasítottam és jogilag kifogásoltam a zárt ülést, a jelenlévő képviselők politikai okokból nem támogatták azt" - ismertette Bagó Zoltán fideszes EP-képviselő.
 
A petíció kivizsgálása során, már korábban határozott jelei voltak, hogy a Petíciós Bizottság átpolitizálta és aktuálpolitizálta a beadványt, azt a látszatot keltve mintha az ügy csupán történelmi kérdés vagy a két ország jogvitája volna. Figyelmen kívül hagytak minden szakmai érvet, miszerint az EU jogrendjével, konkrétan az Alapjogi Chartával ellentétes és az emberi jogokkal össze nem egyeztethető jogszabályok vannak Szlovákiában a mai napig hatályban.
 
"Éppen ezek a vélemények és aggályok eloszlatása miatt a mai zárt ülésen  azt indítványoztam a bizottság tagjai számára, hogy a továbbiakban kérje az Európai Parlament jogi bizottságát, mint társbizottságot, hogy egy hivatalos véleményt alkosson az adott kérdésben" – mondta el az ülés után Bagó Zoltán.  
 
A román szocialisták, és a szlovák szélsőségesek ezt megpróbáltak megakadályozni, de a magyar képviselők pártokon és határokon átnyúló összefogása eredményeképpen sikerült a petíciót nem csak nyitva hagyni, hanem eggyel meg magasabb szintre vinni a Benes-dekrétumok ügyet.
 
Háttér: A témában Bagó Zoltán szervezésében nagyszabású nyilvános közmeghallgatásra kerül sor 2013. július 9-én az Európai Parlamentben, ahol független nemzetközi jogászok bevonásával kerül megvitatásra a kérdés.