FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Kijevben tárgyalt Latorcai Csaba
|
|
A Magyarországon élő nemzetiségek kulturális autonómiája kiterjesztésnek új lehetőségeit ismertette kijevi tárgyalásain Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára. |
|
Létrehozva: 2013. május 28., 15:18 | Utoljára frissítve: 2013. május 28., 15:37 |
Latorcai Csaba Broniszlav Szticsinszkij kulturális miniszter-helyettessel és Valerij Pacskannal, a parlament emberi jogi és kisebbségi bizottságának elnökével folytatott megbeszéléseket.
Az MTI-nek kedden Kijevben nyilatkozva komoly előrelépésnek nevezte, hogy a jövő évtől kezdve azokon a településeken, ahol az adott nemzetiség lélekszáma eléri a 20 százalékot, nemzetiségi önkormányzati kezdeményezésre kötelező lesz a közterületek és a közintézmények megnevezésében a kétnyelvűség használata, továbbá ezt 10 százalékos aránynál is lehet már kezdeményezni.
Hangsúlyozta, hogy a Magyarországon élő nemzetiségek szabadon működtethetnek oktatási és kulturális intézményeket, továbbá az új törvény szerint szociális intézményeket, idősotthonokat is, amelyeket a magyar állam ugyanúgy finanszíroz, mint bármely állami vagy önkormányzati létesítményt.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország nemzetiségei 2014-től kezdődően alanyi jogon - az általánostól eltérően - az eddigieknél kedvezőbb feltételek mellett küldhetnek képviselőt a parlamentbe.
A 2011-es népszámlálási adatok alapján tíz év alatt kis mértékben nőtt a Magyarországon élő ukránok száma, elérve az 5633-as lélekszámot.
Az ukrán közösség számára kiemelten fontos a nyelvoktató intézmények, iskolák, óvodák fejlesztése. E tekintetben a helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy szükség lenne ukrán anyanyelvű pedagógusokra, örömmel vennék, ha az ukrán állam küldene szakembereket. Tájékoztatta tárgyalópartnereit arról, hogy előreláthatóan 2014 szeptemberétől lehet majd Magyarországon háromszintű nyelvvizsgát tenni ukrán nyelvből.
Örömmel nyugtázta partnereivel, hogy az év második felében várhatóan folytatni fogják a 2011-ben félbeszakadt megbeszéléseket a magyar és az ukrán kormány által működtetett vegyes bizottságban született döntések és ajánlások végrehajtásáról.
Kedvezően fogadták ukrán tárgyalópartnerei azt a felvetését, hogy a jövő évben, a Tarasz Sevcsenko ukrán költő születésének 200. évfordulójára tervezett magyarországi ukránok kulturális hetét nagyszabású kulturális program keretében ünnepeljék meg, amit a magyar állam támogatna.
Ukrán tárgyalópartnerei tájékoztatták arról, hogy a közigazgatási reform keretében tervezik az Ukrajnában élő nemzetiségek önrendelkezési jogainak kiterjesztését. Jelezte, hogy Magyarország azt tekintené stratégiai előrelépésnek, ha a magyar nemzetiségi intézmények ukrán finanszírozása biztosított lenne.