A tárcavezető a tanácskozás megnyitóján hangsúlyozta: a radikalizmus, a szélsőségesség és a terrorizmus összekapcsolódik, ezért kell megelőzni a radikalizmus terjedését a társadalomban. Egyre nagyobb fenyegetést jelentenek az egyedül cselekvő terroristák és az új terroristacsoportok - tette hozzá. Véleménye szerint az internet könnyen lehetőséget adhat a terroristák toborzására, és ez ráirányította a figyelmet a megelőzés jelentőségére is a terrorizmus elleni harcban.
Martonyi János emlékeztetett arra, hogy a hidegháború befejeződése óta a biztonsági fenyegetések jellege jelentősen megváltozott. Amíg korábban a háború és a béke két nagyhatalom egyensúlyától és a szövetségeseiktől függött, a 2001. szeptember 11-i terrortámadások megmutatatták, hogy néhány jól szervezett fanatikus mit képes elkövetni. Előfordulhat, hogy a nyugati országokban második, harmadik generációs bevándorlók visszatérnek apjuk, nagyapjuk identitásához, mert úgy érzik, nem fogadják be őket abban az országban, ahol élnek - magyarázta.
A külügyminiszter szerint az ENSZ-nek nagy szerepe van a terrorizmus ellen tett erőfeszítések összehangolásában. A küzdelembe be kell vonni a nemzetközi intézményeket és a civileket is - mondta.
A Külügyminisztérium, az ENSZ Kábítószer és Bűnözés Elleni Szervezete, valamint a Demokratikus Átalakulásért Intézet által a minisztériumban megszervezett eseményen Lamberto Zannier, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) főtitkára beszédében hangsúlyozta: a szervezet tagállamainak meggyőződése, hogy ma a terrorizmus jelenti az egyik legnagyobb fenyegetést a békére. A terrorizmus éppen azokat az értékeket ássa alá, amelyeket az EBESZ tagállami magukénak vallanak - mutatott rá.
Felidézte, hogy a szervezet 2012-ben kerettervet fogadott el a terrorizmus elleni harcról, és ebben hangsúlyosan szerepel a megelőzés is. További lényeges témaként említette a nők szerepét a terrorizmus elleni harcban, a nők terroristává válásának megelőzését, valamint a fiatalok bevonását a terrorizmus elleni küzdelembe.
Videoüzenetben köszöntötte a résztvevőket Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára. Mint mondta, a társadalmaknak nem szabad zártabbá válniuk a terrorizmus elleni harc miatt, miközben az országoknak meg kell védeniük az állampolgáraikat, emellett az emberi jogokat is tiszteletben kell tartani. Mindezek miatt is nagy kihívást jelent a terrorizmus elleni küzdelem - mutatott rá.
Arról is beszélt, csoportok helyett egyre inkább egyének hajtják végre a terrortámadásokat, és ők gyakran használják az internetet, ahol kilétük felfedése nélkül részletes útmutatót találhatnak például arról, miként kell robbanószerkezetet készíteni.
A csütörtökön véget érő kétnapos nemzetközi konferencián 50 ország mintegy 180 terrorizmussal foglalkozó kormányzati szakértője és kutatója, civil szervezetek képviselői, valamint diplomaták vesznek részt. Véleményt cserélnek a terrorizmushoz vezető radikalizáció és a szélsőségesség kialakulásáról, kezelésének módjairól.