A kormány megalakulásának harmadik évfordulója alkalmából szervezett nemzetközi konferencián a néppárti spanyol politikus kiemelte: a versenyképesség növelésére, a nagyobb rugalmasság biztosítására és a szabad piacgazdaság védelmére van szükség Európában.
Emellett fontos a transzatlanti kapcsolatok ápolása is, de nemcsak az észak-atlanti, hanem a latin-amerikai régióval is - közölte. Meglátása szerint az Egyesült Államok és az EU szabadkereskedelmi megállapodásának megkötése hatalmas lehetőség, amelyet mindenképpen ki kell használni. Hangsúlyozta: országa képes felülkerekedni a jelenlegi problémáin, ehhez erős, szigorú politikára van szükség.
A Századvég Alapítvány, a Széll Kálmán Alapítvány és a Heti Válasz Kiadó által szervezett tanácskozáson José María Aznar emlékeztetett arra, hogy a válság miatt különbségek alakultak ki az európai országok között. De a most rosszabb helyzetbe került uniós tagállamok is biztató jövőképet akarnak adni, jólétet akarnak biztosítani az állampolgáraiknak, és erre a helyzetre az uniónak megfelelő válaszokat kell adnia - mutatott rá. Véleménye szerint meg kell magyarázni az embereknek, főleg a fiataloknak a jelenlegi helyzetet, a vezetőknek ez lenne a feladatuk, de kevés olyan vezető van, aki alkalmas erre.
A spanyol politikus kiemelte: a kialakult helyzet kezelésére nem lenne jó megoldás az Európai Egyesült Államok létrehozása, olyan Európára van szükség, amely tiszteletben tartja a nemzetállamokat, azok jellegzetességeit, történelmét és hagyományait, hiszen ezekből áll össze Európa. Mint mondta, azt mindenesetre tudomásul kell venni, hogy a válságot követően nem élhetünk tovább ugyanúgy, mint korábban, új, fenntartható modellt kell kialakítani. Az euróövezettel kapcsolatban megjegyezte: stabilitásra és rugalmasságra van szükség, és az eurózónát meg kell védeni. José María Aznar gratulált Magyarországnak ahhoz, hogy az Európai Bizottság javaslatot tett a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére. Magyarország jelentős sikert ért el, amely biztos alapot ad a növekedéshez - mondta.
Lánczi András, a Századvég Alapítvány elnöke köszöntőjében hangoztatta: azok előtt, akik úgy gondolták, hogy az az út, amelyen Magyarország az elmúlt három évben járt, valójában nincs is, bebizonyosodott: létezik a magyar modell. Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztője közölte: most már "elismervényünk van" arról, hogy a magyar modell működik, és elismerésre méltó. Magyarország kockázatokat vállalt, sok támadást kapott a magyar modell, de végül sikeresnek bizonyult - tette hozzá. Az Európai Bizottság szerdán közzétett ajánlásában jelentette be, hogy a Magyarország ellen 2004-ben indított túlzottdeficit-eljárás megszüntetését javasolja a pénzügyminiszterek tanácsának.