Leányvállalatán keresztül a Veolia 2004-ben vásárolta meg a Salgótarjáni Csatornamű Kft.-ben a helyi befektetők üzletrészét. A cég ezt követően húszéves lejárattal 250 millió forint tulajdonosi kölcsönt adott a társaságnak azzal, hogy azt az osztalékból törleszti a kisebbségi tulajdonosnak.
Salgótarján polgármestere, Székyné Sztrémi Melinda a csütörtöki testületi ülésen közölte: az adás-vétellel az önkormányzat egy számára kedvezőtlen szerződés végére tesz pontot, ugyanis a kisebbségi tulajdonos menedzsmentjogai egyoldalú előnyöket jelentettek.
Palkó György, a Veolia vezérigazgatója az MTI-nek elmondta: az önkormányzat szándékait nem akarták akadályozni, ezért ajánlották fel megvételre a kisebbségi üzletrészt. A 150 millió forintos vételárat méltányosnak nevezte.
Eötvös Mihály, Salgótarján alpolgármestere a közgyűlésben azt mondta, hogy a Veolia leányvállalata a 250 millió forintos tulajdonosi kölcsöne fejében eddig 524 millió forint menedzsment-díjhoz jutott, a hitelből 220 millió forintot visszakapott, miközben papíron még 120 millió fennmaradt az önkormányzati cég tartozásából.
Salgótarján önkormányzata jelentős, az országostól jóval nagyobb mértékű rezsicsökkentésre használja fel azt, hogy a társaságban szabad kezet kap. A lakossági díjcsökkentésről még csütörtökön döntenek – tette hozzá a polgármester.
Jelentősen csökken a vízdíj
Huszonnégy százalékkal csökken a vízdíj júniustól Salgótarjánban és környékén, s tíz százalékkal kell majd kevesebbet fizetni a csatornahasználatért a nógrádi megyeszékhelyen. A megtakarítás meghaladja a köbméterenkénti 200 forintot – jelentette be Székyné Sztrémi Melinda (Fidesz-KDNP), Salgótarján polgármestere csütörtökön sajtótájékoztatón.
Az országban jelenleg itt fizeti a lakosság az egyik legmagasabb összeget az ivóvízért (köbméterenként 725 forint), illetve a csatornamű használatáért (köbméterenként 400 forintot), s ez elviselhetetlen terhet jelent az egyébként is hátrányos helyzetű régióban élők számára - mondta a polgármester.
Az önkormányzat és az állam összefogásával azonban júniustól jelentősen könnyítenek ezeken a terheken - tette hozzá. Székyné Sztrémi Melinda elmondta: a kormányzat és az állam összefogásával a 10 százalékos rezsicsökkentésen felül - ami a vízdíj esetében 72,5 forintot és a csatornamű díjak esetében 40 forintot jelent itt – a vízdíjból további 100 forintot, vagyis összesen 172,5 forintot engedhetnek el. A víz rezsiszámlája így együtt 24 százalékkal csökken Salgótarjánban.
A csökkentést az állami szerepvállalás azzal is segítette, hogy az állami tulajdonú Észak-magyarországi Regionális Vízművek júniustól átveszi a helyi víz és csatornamű társaság üzemeltetését, s ajánlatot tett annak megvételére is – tette hozzá a polgármester. Az MTI kérdésére válaszolva kifejtette: a rezsicsökkentést segítette, hogy a csatornamű vállalatoknál a kisebbségi, 10,4 százalékos tulajdoni részel rendelkező társaság, a francia Veolia leányvállalata, amely a többségi tulajdonosnál nagyobb jogokkal rendelkezett a cégekben belátta, hogy érdemes kiszállnia az üzletből. Így lehetett tiszta viszonyokat teremteni a cégeknél.
A polgármester megjegyezte: arra is volt példa, hogy a kisebbségi tulajdonos korábban egy 7,8 millió forintos befektetéssel 500 millió forinthoz jutott. Vizsgálatuk szerint a korábbi szerződések jogszerűek voltak, de mindenképp a jó erkölcsbe ütköztek.