"Megmentettük a magyar egészségügyet"
|
A célunk az, hogy egészségesebbek és egészségtudatosabbak legyenek az emberek, aki megbetegszik, azt egy hatékony ellátórendszerben lássák el, ahol motivált és innovatív egészségügyi dolgozók gyógyítanak - hangsúlyozta Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár a Magyarország jobban teljesít című rendezvénysorozat szolnoki állomásán, pénteken. Ugyanitt Bene Ildikó országgyűlési képviselő arról beszélt, sokat fejlődött az elmúlt három év alatt Szolnok egészségügyi ellátórendszere. Szalay Ferenc, a város polgármestere pedig arra emlékeztetett, a kormányváltás idején rendkívül nehéz helyzetben volt az egészségügy, a szocialista kormányok mintegy 400 milliárd forintot vontak ki az ágazatból. Képgalériánkat ide kattintva tekintheti meg. |
Létrehozva: 2013. május 31., 17:37 | Utoljára frissítve: 2013. május 31., 19:53 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Bene Ildikó köszöntötte az egybegyűlteket, majd kiemelte, rendkívül jó a munkakapcsolat a helyi szakmai szervezetekkel, háziorvosokkal, mentőszolgálattal.
|
Fotó: fidesz.hu
|
|
Az országgyűlési képviselő kijelentette, a város egészségügyi ellátórendszerének a fejlődése ennek az együttgondolkodásnak, együttműködésnek az eredménye. A politikus emellett szólt arról is, hogy számos pályázat segíti az infrastrukturális beruházásokat, valamint a humánerőforrás megtartását, illetve a továbbképzést.
Nem lehet hitelből élni
Szalay Ferenc felidézte, 2010-ben megnövekedett államadósságot örökölt elődeitől a kormány, ami kijelölt egy bizonyos irányt a kabinet számára. Egy ország nem élhet tovább úgy, hogy csak hitelből él - szögezte le Szolnok polgármestere, hozzátéve, ez nem pártpolitikai kérdés. Mint mondta, a kormányváltás idején rendkívül nehéz helyzetben volt az egészségügy, a szocialista kormányok mintegy 400 milliárd forintot vontak ki az ágazatból.
A fideszes politikus beszédében kiemelte a prevenció jelentőségét, példaként említve a mindennapos testnevelés bevezetését, valamint azt, hogy Szolnokon minden másodikos kisgyerek úszásoktatásban részesül.
„Megtettük a legnagyobb lépést”
A kormányváltáskor megmentettük a magyar egészségügyet és társadalombiztosítást – hangsúlyozta Szócska Miklós, felidézve az egészségügyi rendszer 2010-es állapotait. Az egészségügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott, a céljuk az, hogy egészségesebbek és egészségtudatosabbak legyenek az emberek, aki megbetegszik, azt egy hatékony ellátórendszerben lássák el, ahol motivált és innovatív egészségügyi dolgozók gyógyítanak. Emellett az is fontos, hogy az állampolgárok maguk is meggyőződjenek arról, hogy ez az irány jó – fűzte hozzá.
A politikus a népegészségügyi intézkedések közül kiemelte a nemdohányzók védelmében meghozott intézkedéseket. Mint mondta, „megtették a legnagyobb lépést”, hiszen ma már egyáltalán nem lehet zárt térben rágyújtani. Mindezt folyamatosan monitorozzuk, és úgy tapasztaljuk, a lakosság 85 százaléka támogatja ezt a döntést, és még a dohányosok 65 százaléka is elfogadja – hívta fel a figyelmet. Reményét fejezte ki, hogy a törvény érezteti majd hatását, és csökkenni fog a szív- és érrendszeri megbetegedések száma, kevesebb lesz a gyermekkori asztma, és csökken a tüdőrák halálozási aránya.
Szócska Miklós szólt arról is, a népegészségügyi termékadóból, valamint az alkohol és dohánytermékek jövedéki adójának megemelésével reális forrásokat sikerült teremteni az egészségügyben dolgozók béremelésére. Ha az eredményeket nézzük, akkor józanul elmondhatjuk, nagyon jól teljesítünk – tette hozzá, megjegyezve, számos jó eredményt várnak majd a későbbiekben a nemzeti szűrőprogramról is.
A fideszes politikus felidézte a kormány eddigi intézkedéseit, amelyeket az egészségügyi rendszer fejlesztéséért hoztak. Példaként említette többek között a mentőszolgálat helyzetének javítását, az egységes várólista kialakítását, valamint azt, hogy a központosított közbeszerzéseknek köszönhetően komoly megtakarítást értek el.
A pszichiátriai ellátás kapcsán elmondta, 2010-ben 30 milliárd forintra lett volna szükség, hogy újraindulhasson az OPNI, és ismét azok az állapotok állhassanak elő, amelyek a bezárást megelőzően jellemezték az intézményt. Az országos pszichiátriai és addiktológiai központ újraindul egy másik kórházban, a rombolásnak számos elemét sikerült helyreállítani – emelte ki.
A rezidensek helyzetéről szólva úgy fogalmazott, az ösztöndíjrendszer egy prevenciós lépés volt, hogy ne menjen külföldre a „legmobilabb réteg”. Úgy látjuk, hogy az első lépések meghozták az eredményt, és idén bejelentettük a béremelés második lépését – hangsúlyozta. Ugyanakkor megjegyezte, ahhoz, hogy „jó szellemben tudjunk együtt dolgozni”, fontos, hogy a csapatmunka átvegye a hierarchia helyét. Ebben nagy szerepe van a helyi közösségeknek, a jövendő generációkkal ugyanis meg kell osztani a szakmai tudást – húzta alá.
„Ebből lesz valami”
Huszanyik Gergely pályakezdő orvos arról számolt be, annak ellenére, hogy voltak külföldi lehetőségei, mégis hazánkban helyezkedett el.
A kormány eddigi egészségügyet érintő intézkedéseit összegezve úgy fogalmazott, „sok-sok évvel ezelőtt üres poharat emelgettem, 2010 óta megtöltötték ezt a poharat , igaz, még csak félig”. Hozzátette: úgy érzi, ha ez a rendszer, ez az irány fennmarad, akkor „ebből lesz valami”.
Szabó József református lelkész, a Szolnok Szívügyünk Alapítvány kuratóriumi tagja kiemelte, az alapítvány tevékenységének is köszönhető, hogy sikerült Szolnokot, a megyét a magyarországi kardiológiai ellátás vérkeringésébe aktívan bekapcsolni.
|
Magyarország jobban teljesít: Egészséges mindennapjaink
|
|
(fidesz.hu)