FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
"A legkiszolgáltatottabbak kapnak védelmet"
Kapcsolati erőszak néven, új tényállásként a Büntető törvénykönyv súlyosan bünteti azokat a magatartásformákat, amely hozzátartozót, gyermeket, volt, vagy jelenlegi élettársat, vagy azokat az érzelmi függőségben lévő családtagokat érintik, akik fokozottan kiszolgáltatottak az ilyen jellegű erőszaknak – jelentette ki Czunyiné Bertalan Judit, a Fidesz országgyűlési képviselője hétfői sajtótájékoztatóján.
Létrehozva: 2013. június 3., 15:58 | Utoljára frissítve: 2013. június 3., 16:33

A fideszes politikus elmondta, azoknál a kapcsolatoknál is alkalmazható lesz a jogszabály, amelyeknél az együttélés ugyan nem bizonyítható, de a párnak közös gyermeke született. Czunyiné Bertalan Judit kifejtette, az emberi méltóságot súlyosan sértő, megalázó és erőszakos magatartást is szankcionálják, valamint azt, ha az elkövető a közös vagyontól megfosztja, és ezzel súlyos nélkülözésnek teszi ki hozzátartozóját. Két évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntethető az, aki a vele közös kapcsolatban, háztartásban élő élettársát, párját, hozzátartozóját, idős hozzátartozóját, kiskorú gyermekét bántalmazza.

Czunyiné Bertalan Judit felhívta a figyelmet, a javaslat szerint a családon belüli erőszak körébe vonható bűncselekményeket, így a testi sértés egyes eseteit, a becsületsértést, a személyi szabadság megsértését és a kényszerítést a jövőben súlyosabban bünteti majd a Btk. A nem hozzátartozók közötti erőszakos magatartásokhoz képest a törvényjavaslat kétszeresen bünteti a hozzátartozók közötti ilyen jellegű cselekményeket – húzta alá a politikus. Czunyiné Bertalan Judit megfogalmazása szerint a kapcsolati erőszak, mint új tényállás nem családi ügyeket érint, nem belső, intim területen megvalósuló bűncselekmény, vagy magatartásforma, hiszen a társadalom közös érdeke, hogy családjainkon belül béke, rend és nyugalom legyen, ezáltal indokolt volt az önálló büntetőjogi tényállássá emelése ezeknek a magatartásformáknak.

A fideszes politikus ezzel kapcsolatban megjegyezte, a Btk.-ban először lesz önálló tényállása a kapcsolati erőszaknak, 2010 előtt ugyanis nem volt olyan érdemi javaslat az Országgyűlés előtt, amely alkalmas lett volna megfékezni az ilyen magatartásformákat.

A legkiszolgáltatottabbak kapnak ismét védelmet a Fidesz-KDNP kormány javaslatára. A mai zárószavazás eredményeképpen a Büntetőtörvénykönyv immár büntetőjogi védelmet fog biztosítani gyenge nőknek, bántalmazott gyerekeknek, idős hozzátartozóknak és mindazoknak, akik a családon belül, kapcsolatban szenvednek el akár fizikai, akár pszichikai sérelmeket – hangsúlyozta Czunyiné Bertalan Judit, aki szerint a Btk.-módosítás az első lépcső a hozzátartozók közötti erőszak hosszú évek óta húzódó társadalmi problémájának megoldásában.