Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára szerdán Jászárokszálláson, a X. országos patikanapok központi megnyitóján úgy fogalmazott: egy évben hatvanmillió találkozás zajlik a patikákban betegek és gyógyszerészek között, így "hatvanmillió esélyünk van arra, hogy valamilyen népegészségügyi üzenetet továbbítsunk a lakosságnak".
Szócska Miklós a hazai gyógyszerellátásról szólva hangsúlyozta, hogy biztonságos, gazdasági érdekektől mentes és a beteg javát szolgáló ellátást igyekeznek biztosítani. Ezt a célt tartották szem előtt a támogatási rendszer kialakításakor is. Ennek köszönhetően tavaly hét és fél milliárd forinttal csökkentek a lakosság anyagi terhei a közfinanszírozott gyógyszerek esetében, "miközben a gazdasági világválság tombol körülöttünk" - tette hozzá.
Az idei patikanapok egyik kiemelt témája, a dohányzás károsító hatása kapcsán az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a nemdohányzók védelméről szóló törvény előkészítésekor rengeteg tévhittel találkoztak. Mint felidézte, sokszor elhangzott például az, hogy a dohányzás megtiltása esetén mi lesz a vendéglátóiparral vagy a szállodákkal.
Ma már egyértelműen kimutatható, hogy a dohányzáson minden ország veszít, és egy évvel a jogszabály bevezetése után a lakosság 90 százaléka, és a dohányosok kétharmada is támogatja a törvényt - mondta, hozzátéve, hogy "fellélegezhettünk, a vendéglátóhelyeken 90 százalékkal csökkent a légszennyezettség".
Kovács Gábor professzor, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgatója arról beszélt, hogy a kormányzat a jogi szabályozáson túl támogatja a dohányzásról való aktív leszokást is. Ezen a téren hasznos lehet a tüdőgyógyászok és gyógyszerészek "egymásra találása", hiszen egy-egy kisebb településen a gyógyszerész véleménye, hozzáállása meghatározó - mondta.
A tüdőgyógyász professzor bejelentette: szerdán valamennyi gyógyszertárba eljuttatták azokat az ismertető írásos anyagokat, amelyek a gyógyszerészek aktív közreműködésével segítséget nyújtanak mindazoknak, akik úgy határoznak, felhagynak a dohányzással.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara közlése szerint a kamara csatlakozott az egészségügyért felelős államtitkárság és a dohányzásleszokás-támogatási módszertani központ programjához. Ennek része a gyógyszerészek szakmai felkészítése, a gyógyszertárak megfelelő szakmai és promóciós anyagokkal való ellátása.
A patikanapokon, az elmúlt évi kezdeményezést folytatva, a patikamúzeumok nyílt nap keretében várják a vendégeket, látogatókat.