Az állami védvonalak teljesen rendben vannak, "reményeink szerint nem lehet probléma, de a váratlan helyzetekre is fel vagyunk készülve" - hangsúlyozta Kerényi János a Solttól délre fekvő nyári gáton, amelynek magasításán és megerősítésén folyamatosan dolgoznak az emberek. A megyei kormányhivatal kormánymegbízottja szombaton Farkasinszki Lóránttal, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatójával végigjárta a Duna megyei szakaszán folyó munkálatok helyszíneit. A Duna 129 kilométer hosszan folyik Bács-Kiskun megye határán. Bács-Kiskun megyében a Duna-parti települések a fővédvonalon kívül fekszenek.
Kerényi János kiemelte: két helyszínen folyik továbbra is nagyon komoly a védekezés, egyrészről Baján a Petőfi-szigeten, valamint Solt és Dunapataj között. Legfrissebb információi is megerősítik azt, hogy Baján lesz kritikus helyzet, mert várhatóan 10 méter magas lesz a Duna vízszintje, mely felette van minden eddig mért adatnak. Az önkormányzat által védett védvonalon komoly erők dolgoznak - fűzte hozzá. A legfrissebb előrejelzések szerint szerdán várható a Duna tetőzése Bajánál, némileg korábban, mint ahogy jelezték. Másik kritikus pont, amely szintén nem az állami védvonalat érinti a Solt és Dunapataj közötti, 32 kilométer hosszú nyári gát. A közvetlenül a Duna-partján húzódó nyári gátat azért kell megerősíteni, mert egy 4 ezer hektáros, több milliárd forint értékű mezőgazdasági terület van veszélyben - indokolta Kerényi János a területen folyó, jól szervezett munkát. Ez nem része az állami védvonalnak, de mivel milliárdos értékek vannak a nyári gát és a fő védvonal között, az önkormányzatok döntése értelmében megvédi a nyári gátat, melynek egyik részén egy kerékpárút fut, ezért megfelelően megerősített állapotban van - mutatta a helyszínen a megyei védelmi bizottság elnöke.
A gátszakasz nagyobb részén, 22 kilométeren folyik a nyári gát magasítása és megtámasztása, a katasztrófavédelem bevonásával, vízügyi szakember irányításával, a solti önkormányzat koordinálása mellett - tette hozzá. Elmondása szerint jelentős gépi erő, valamint nagyon sok ember dolgozik a helyszínen, a mezőgazdasági vállalkozók, akiknek a területe veszélyben van, biztosítják a gépeket.
Az MTI tudósítója a helyszínen azt látta, hogy a nyári gát még közel két méterrel magasabban van a Duna vízszintjénél. Kerényi János elmondása szerint várhatóan még egy métert fog emelkedni a folyó, tehát a gátmagassággal nem lehet gond. Hangsúlyozta, hogy a megyei védelmi bizottságnak és a megyei katasztrófavédelemnek jelenleg az a feladata, hogy minden segítséget megadjon a védekezéshez.
Farkasinszki Lóránt, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója rámutatott: a vonatkozó törvény szerint amíg nincs kihirdetve a veszélyhelyzet, a polgármesterek a védekezésért felelős személyek az önkormányzati védművek vonalán. Az állami védvonalon a vízügy folytatja a védekezést, veszélyhelyzet kihirdetése esetén a katasztrófavédelem veszi át az irányítást. Ismertette: a munka rendben folyik, több mint 600 önkéntes dolgozik a gátakon, közöttük gazdák, társadalmi szervezetek, tűzoltók, valamint a közeli állampusztai börtön lakói.
Török Ferenc, Kalocsa polgármestere a solti önkormányzat kérését tolmácsolva tudatta: Kalocsáról és a környékből is várják az önkénteseket a solti nyári gáthoz. A nyári gát védelméhez minden segítő kézre szükség van, így a Helyi Védelmi Bizottság a +36 (78) 465 700-as telefonszám 219-es mellékén várja azok jelentkezését, akik munkájukkal hozzá tudnak járulni a védekezési munkálatokhoz. A megfelelő koordinálás érdekében, arra kérik az önkénteseket, hogy mindenképpen regisztráljanak a fenti telefonszámon, amire szombaton 15 és 21 óra között van lehetőség. Az első buszok vasárnap reggel 7 órakor indulnak a kalocsai önkormányzat főbejárata elől, de mindenkinek a személyes egyeztetés után adnak időpontot, hogy melyik járattal indulhat majd útnak. Ugyanitt arra kérnek mindenkit, hogy regisztráció nélkül ne induljon el.