"A média és sajtószabadságról szóló jelentés nem foglalkozik azzal, hogy mi történik akkor, amikor a hatalommal járó felelősség mellőzésével gyakorolja hatalmát a média - például a közvélemény-formálás hatalma, és a kvázi-bírói minőségben működő hatalom tekintetében" - bírálta az EP-jelentést a fideszes EP-képviselő.
Schöpflin szerint a civil társadalom fenntartásában és információval való ellátásában valóban komoly szerepe van a médiának olyan országokban, ahol nincs demokrácia vagy ahol a demokráciát támadások érik. "Azonban az erős demokratikus infrastruktúrával rendelkező társadalmakban más a helyzet, és a médiának a felelősség kiemelten magas standardjainak megfelelően kell eljárnia, pontosan azért, mivel demokratikus környezetben működhet" - hangsúlyozta a média eltérő szerepét Schöpflin.
Az EP-képviselő aggodalmának adott hangot az újságírás megváltozott szerepéről a demokratikus társadalmakban. "Kevésbé megbízhatóvá, kevésbé elkötelezetté vált az eredeti, oknyomozó újságírás mellett, továbbá elvesztette motivációját a leírás és értékítélet közötti éles különbség megtartásában." A médiahatalom folyamatos és állandó terjeszkedése, továbbá demokratikus úton való működésének erodálódása miatt is, Schöpflin szerint minden ok megvan arra, hogy a média is a demokrácia szabályai alá kerüljön, amit a politikai szereplőinek ellenőriznie és figyelemmel kell kísérnie.