FIDESZ.HU > Hírek > Árvízi védekezés Nyomtatás
Ablak bezárása
A hét végére várhatóan minden főút járható lesz Pest megyében
A hét végére várhatóan minden főút járható lesz Pest megyében, ahol az árvíz már nem okoz gondot, ám sok még a teendő - közölte a megyei kormánymegbízott csütörtökön Szentendrén.
Létrehozva: 2013. június 13., 15:37 | Utoljára frissítve: 2013. június 13., 17:38

Tarnai Richárd a még lezárt Dunakorzón, a mobilgát mellett tartott sajtótájékoztatón az utak járhatóvá tétele mellett a vízzel elöntött részek takarítását, fertőtlenítését, a kiköltöztetett emberek mielőbbi hazatérésének segítését és a szúnyogirtást említette a legfőbb feladatok között. A sajtótájékoztatón szó volt arról is, hogy az országból eddig mintegy ötszáz kárbejelentés érkezett az árvíz miatt, ezek zöme Pest megyéből, főként a Dunakanyarból.
   
Tarnai Richárd, a megyei védelmi bizottság elnöke ismertette azt a csütörtöki határozatát, amelyben felhívta az érintett önkormányzatok vezetőinek a figyelmét arra, segítsék elő, hogy mielőbb hazatérhessenek a településükről átmenetileg kiköltözni kényszerülők, és tegyenek meg mindent az utak járhatóvá tételéért.
   
Közlése szerint az állam hamarosan eljuttatja a helyhatóságokhoz, azok pedig a lakossághoz az árvíz után használatos fertőtlenítőszereket. Központilag szervezik az ilyenkor szükséges szúnyogirtást is - tette hozzá. Ahol lehet, hozzáláttak a már nélkülözhető homokzsákok összeszedéséhez. Pest megyében a Duna mentén felhasznált mintegy négymillió zsák tartalma nem vész kárba: a homokot az önkormányzatok felhasználhatják, például az útépítéseknél - mondta a kormánymegbízott. A károk végösszegét még nem lehet megbecsülni, most az a legfontosabb, hogy a hét végére az élet visszatérjen a normális kerékvágásba - hangsúlyozta Tarnai Richárd.
   
Elsőfokúra mérsékelték Szentendrén az árvízvédelmi készültséget

A sajtótájékoztatón Vass Csaba helyettes fővárosi és Pest megyei tiszti főorvos elmondta, hogy a térségben nincs járványveszély, mindenütt biztosított az egészséges ivóvíz, és a fertőtlenítés módjáról készített útmutatók is eljutottak a lakossághoz. Az érintett településeken az árvíz idején mindvégig biztosították az orvosi, illetve az orvosi ügyeleti ellátást.
   
Gorda Zsolt, a Magyar Biztosítók Szövetsége lakásbiztosítási bizottságának elnöke szakszerű, gyors és méltányos kárrendezést ígért. Felhívta a figyelmet arra, hogy a biztosítással rendelkezők mielőbb jelezzék az ingatlanjukban esett károkat biztosítójuknál. Mint mondta, a rom- és hulladékelszállítás, az újjáépítés, a hatósági engedélyeztetés, a kiköltözéskor esetleg igénybe vett szállás és a költözés költségeit is megtérítik. Tájékoztatása szerint országosan eddig hozzávetőleg ötszáz kárbejelentés érkezett, majdnem mind Pest megyéből, főként a Dunakanyarból.
   
Dietz Ferenc (Fidesz), Szentendre polgármestere bejelentette, hogy csütörtök reggel 9 órakor másodfokúra, délután négykor elsőfokúra mérsékelték a városban az árvízvédelmi készültséget, és vasárnap reggel "eredeti állapotában" szeretnék visszaadni az embereknek a Dunakorzót.
   
A hatóságok és önkéntesek segítségét a tervek szerint június 22-én nagy koncerttel köszönik majd meg. Mint mondta, a helyreállítási munkák gyorsítása érdekében jó lenne, ha az önkormányzatok a vis maior alapból előleghez jutnának. Hadházy Sándor, Szentendre térségének fideszes országgyűlési képviselője a dunakanyari települések vezetőinek mielőbbi, a tapasztalatok összegzését is célzó tapasztalatcseréjének fontosságát hangsúlyozta.