FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Kiállta a próbát az önkéntes tartalékos rendszer
|
|
Újra meg újra jólesően lepődünk meg azon, hogy a nemzet java hogyan sereglik a baj helyszínére – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter a Vasárnapi Újságban az árvízi védekezéssel kapcsolatban. |
|
Létrehozva: 2013. június 16., 12:31 |
Megható, ahogyan a civil önkéntesek a baj helyszínére sereglettek, és a segítségnyújtáshoz hozzájárultak a helybeliek is, akik saját otthonaikat védték – mondta Hende Csaba, aki kiemelte, napi 12 órás műszakokban éjjel és nappal dolgoztak a gátakon.
7699 katona, közülük közel 1500-an önkéntes tartalékos katona állt helyt a gátakon, a 2010-ben a nulláról felépített önkéntes tartalékos rendszer tehát kiállta az első próbát – közölte a miniszter, kiemelve: jelenleg 4700 tartalékos van, ezt a létszámot szeretnék 8000 főre felnövelni. A miniszter felhívta a figyelmet, hogy ezúton is várja minden olyan, a haza megsegítése iránt elkötelezett honfitársát, hogy csatlakozzon a Magyar Honvédség tartalékos erejéhez.
Hende Csaba elmondta: Szombathelyen 2005-ben felszámolták a Savaria Képesített Lövészdandárt, amely a Magyar Honvédség elit alakulata volt, és amelynek tiszti kara nagyrészt ott maradt Szombathelyen, jelenleg pedig egy erős bajtársi egyesületet működtetnek. Sokan közülük beálltak önkéntes tartalékos katonának – mondta Hende Csaba, aki közülük sokukkal Leányfalun, a gátnál találkozott.
A győrújfalui helyzet több volt, mint válságos – fejtette ki a miniszter. Mint mondta, a falu nyert egy Európai Uniós pályázatot a védmű kivitelezéséhez, például olyan mezőgazdasági területek megvédéséhez is, amelyeket korábban nem védett a rendszer. Ez az időszak tűnt a legalkalmasabbnak a megépítéshez, ezért elbontották a gátat, azonban ekkor érkezett az árvíz és hirtelen kellett újjáépíteni a védvonalakat. Hende Csaba elmondta: félő volt, hogy a védműrendszer nem állja a sarat - és aztán meg is csúszott -, de „egy igazi hősköltemény” kezdődött, mikor a Honvédség búvárok segítségével erősítette a gát fóliázását belülről - fogalmazott. Több mint ezer katona és négy helikopter négy napon át éjjel és nappal rakta a homokzsákokat – enélkül a Szigetközt nem lehetett volna megmenteni Hende Csaba szerint.
Ugyanilyen, rendkívül válságos helyzet alakult ki Pilismaróton is, de Dunabogdányban, Nagymaroson, Bátán is – fejtette ki a miniszter. Mint mondta, Pilismaróton is több mint ezer katona küzdött az ár ellen egy olyan gátért, amely egy önkormányzat által hirtelen épített védmű volt és homokból kezdték építeni. A gát ráadásul olyan helyen volt, amelyet nem lehetett járművel megközelíteni, ezért csatárláncba kellett állni több száz méter hosszan, és kézről kézre adni a homokzsákokat – fogalmazott a miniszter, aki kiemelte Szigetmonostort is, ahol a katonák és a TEK munkatársainak segítségével körbeépítették homokzsákokkal a falut.
Azonban a magas part - hirtelen nem bírván a víznyomást - egy 60 méter széles területen beomlott; a honvédségi helikoptereket Dunakesziről a térségbe irányították és a jó szervezésnek köszönhetően „meg tudták fogni” a vizet úgy, hogy a futballpályáról felszállva egyszerre több tonnányi homokzsákot szállítottak el és dobtak a vízbe, míg egy olyan szilárd platform alakult ki, amelyre a katonák rá tudtak állni és meg tudták magasítani a védművet – hangsúlyozta Hende Csaba.
Jelenleg folyamatosan dolgoznak a katonák; hét búvár péntekre virradóra Bajánál a Petőfi-szigeti gátat erősítette, 99 katona Bátán dolgozott a gát megerősítésen, 51-en Baján segítettek, a helikopterek és az úszó lánctalpas járművek pedig készenlétben állnak, mivel az apadás időszaka még veszélyes, ilyenkor történik ugyanis a legtöbb gátszakadás - mondta.
Az árvíz egyetlen házat sem döntött össze, egyetlen emberéletet, és még súlyos sérülést sem követelt; jelenleg helyreállítási feladatok várnak az országra, például az ideiglenes védművek elbontása, és 10 millió homokzsákból a homok elhelyezése – fejtette ki Hende Csaba, hozzátéve, hogy a zsákok fertőtlenítése elengedhetetlen lesz, és jó lenne, ha a helyi lakosok megkaphatnák a zsákokat és egyéb, a védelemhez felhasznált eszközöket.
Pénteken megkezdődött a helyreállítási kormánybizottság munkája – húzta alá Hende Csaba, aki elmondta, a honvédségre jelentősebb feladat a helyreállítási folyamat során nem hárul, de készen állnak bármilyen felkérésnek eleget tenni, ahogyan arra is, hogy mintegy 1000 fővel, szükség esetén többel a szerb és horvát védekezési területeken szerepet vállaljanak.
A szerb hadsereggel 2006 óta van szoros katasztrófavédelmi együttműködésünk, mely során évente megrendezik a közös, Big River fedőnevű hadgyakorlatot – mondta el Hende Csaba, aki négy napos kiképzésmentes rendkívüli pihenőt rendelt el a gáton segítséget nyújtó katonáknak.
Megérdemli a pihenést az állomány, ahogy megérdemli a magasabb bérleményt, méltó életpályát, garantált közszolgálati foglalkoztatást a nyugdíjig – húzta alá a honvédelmi miniszter.