Az előző szocialista kormányok hibájából közel egy évtizeden át húzódó folyamat végére tud pontot tenni a kormány, amikor megszűnik hazánk ellen a túlzottdeficit-eljárás. A magyar társadalom rengeteget tett azért, hogy ez a folyamat lezáródjon, azonban ezt az eredményt meg kell tartanunk, meg kell védenünk – jelentette ki Giró-Szász András. A kormányszóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy vannak olyan folyamatok, melyek kifejezetten jók az állampolgárok számára, azonban hátrányosak az állami bevételekre. Példaként az alacsony inflációt említette. Hangsúlyozta: Magyarországnak nem szabad Málta sorsára jutnia, nem növelhető ismét az államháztartási hiány, ezért a kormány intézkedéseket hozott, melyeket az országgyűlés elé terjesztett a mai napon.
Varga Mihály a döntések kapcsán úgy fogalmazott: egy korábbi hibának a kijavításáról, és a jövőbelik megelőzéséről van szó. A kormány indítványára két törvényjavaslat kerül a mai napon a parlament elé; az egyik a költségvetési törvény módosítását érinti, a másik pedig adótörvények módosításához kapcsolódik – jelentette be.
A nemzetgazdasági miniszter elmondta, a kormány 3 ezrelékről 6 ezrelékre emeli a tranzakciós illetéket a készpénzfelvételnél, valamint megszűnne a 6 ezer forintos felső limit; a számlák közti utalások esetében az eddig 2 ezrelékes mérték 3 ezrelékre növekedik, és változatlan marad a 6 ezer forintos korlát. Varga Mihály hozzátette: hétvégén egyeztették a Bankszövetséggel, az intézkedéseket a szervezet jóváhagyta.
Javasolja a kormány a távközlési adó mértékének a módosítását is. 2 forint helyett 3 forintra nőne a céges vállalkozásokat terhelő adók mértéke, és a felső korlát 2500 forint helyett 5000 forint lenne. Szintén javasolja a kabinet, hogy a bányajáradék 12-százalékról 16 százalékra emelkedjen. A kormány azt is javasolja, hogy legyen állami garancia azon hitelfelvétel mellé, ami az e-útdíj bevezetése kapcsán érinti a fuvarozókat, valamint létrehozzák a Beruházási Alapot. Varga Mihály ismertette, az egészségügyi hozzájárulás 6 százalék lenne a kamatokra vonatkozó tőkejövedelmek esetében.
Stabil helyzetre törekszünk
Varga Mihály elmondta, az intézkedések egyik oka az, hogy Magyarország véglegesen kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, és elkerülhető legyen az a veszély, hogy az ország esetleg visszakerüljön, a másik ok pedig az inflációs folyamat.
A nemzetgazdasági miniszter emlékeztetett, tavaly év végén, amikor a parlament elfogadta a 2013-as költségvetést, akkor még 5,2 százalékos inflációszinttel számoltak az idei évre. Hozzátette, azt a konvergencia programban már korrigálták, és 3,1 százalékos éves átlagos inflációt jelöltek meg, de „jól látható, hogy a folyamatok olyan irányba haladnak, hogy még ennél is kisebb mértékű lehet a pénzromlás mértéke ebben az esztendőben”. Negyven éve nem volt ilyen alacsony mértékű pénzromlás az országban – fogalmazott Varga Mihály.
A kormánypárti politikus szerint mindez kedvező a lakosság és a vállalkozások számára is. Ugyanakkor megjegyezte, jól látható, hogy a fogyasztási típusú adók mértéke elmarad, nagyrészt az infláció miatt, a korábban tervezett szinttől. A miniszter ide sorolta a pénzügyi tranzakciós illetéket, az általános forgalmi adót, illetve a jövedéki adót. Hangsúlyozta, a háromból csupán a pénzügyi tranzakciós illeték esetében javasolnak korrekciót, tekintettel arra, hogy a kormányzat már korábban megegyezett a Bankszövetséggel arról, amennyiben elmaradást tapasztalnak ennél az adótételnél, a felülvizsgálatot év közben meg fogják ejteni. Ez a hétvégén megtörtént. A számok azt mutatják, hogy itt elmaradás van – mondta Varga Mihály, hozzátéve, 301 milliárd forint bevételt tervezett a kormányzat ebből az illetéktípusból az év egészére, május végéig 52 milliárd forint folyt be, tehát az időarányos 42 százalék helyett, összességében csak 17 százalék érkezett be ebből az illetékből.
A nemzetgazdasági miniszter kitért rá, Málta esetében 2012 novemberében született meg az döntés, hogy a szigetországot kiveszik a túlzottdeficit-eljárás hatálya alól, amit decemberben jóváhagyott az Ecofin-ülés, viszont idén az Európai Bizottság azzal szembesült, hogy Málta államháztartási hiánya 3,3 százalék lett. Magyarország ezt a helyzetet is szeretné elkerülni, ezekkel a most meghozott, pótlólagos intézkedésekkel – húzta alá Varga Mihály.
Cikk: | Pénzügyi intézkedések: a kormány benyújtotta a törvénymódosításokat |