FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Emelik az egészségügyi dolgozók fizetését
|
|
A parlament pénteken alkot törvényt az egészségügyi dolgozók bérrendezésének következő üteméről. A Fidesz természetesen támogatja a kormányzati előterjesztést és meg fogja szavazni azt - jelentette ki Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján. |
|
Létrehozva: 2013. június 19., 13:14 | Utoljára frissítve: 2013. június 20., 15:46 |
Különösen nagy eredménynek tartjuk, hogy más európai országokhoz képest Magyarország azon kevés országok közé tartozik, ahol béremelésről beszélhetünk, hiszen Európa számos országában elvesznek a közalkalmazottaktól és az egészségügyi dolgozóktól, nemhogy adnának, tehát bért emelnének - fogalmazott a nagyobbik kormánypárt szóvivője.
Selmeczi Gabriella hangsúlyozta, a béremelést különösen nagy eredménynek tartják a 2010 előtti magyarországi állapotokhoz képest, mivel - mint mondta - a magyar egészségügyet „az összeomlás széléről kellett visszarántani”. A szóvivő megfogalmazása szerint a „Gyurcsány-Bajnai korszak legnagyobb vesztesei” az egészségügyi dolgozók voltak. Hozzátette, az, hogy nem omlott össze az egészségügyi ellátás Magyarországon, kizárólag az egészségügyben dolgozók munkájának és elhivatottságának köszönhető.
Mint mondta, a baloldal nemcsak, hogy nem segítette az egészségügy, illetve az abban dolgozók helyzetét, de arra is képtelen volt, hogy a már előre látható krízishelyzetet kezelje. Tétlenül nézték, hogy nyolc éven át egészségügyi dolgozók tömege hagyta el a pályát. Soha egyetlen lépést nem tettek annak érdekében, hogy Magyarországon tartsák őket – hangsúlyozta Selmeczi Gabriella.
A kormánypárti politikus kitért rá, a baloldali kabinetek elvették az egészségügyi dolgozók egyhavi fizetését és kormányzásuk alatt egyszer sem emelték a béreket, a háziorvosoktól pedig 1,7 milliárd forintot vettek el. Ennek eredményeképpen az egészségügyi dolgozók átlagkeresete jóval alulmaradt a mindenkori átlagkeresethez képest – jegyezte meg Selmeczi Gabriella.
Mi azt vállaltuk, hogy nem fogunk megfeledkezni az egészségügyi dolgozókról és az ország erejéhez mérten rendezni fogjuk a helyzetüket – jelentette ki a Fidesz szóvivője, aki szólt a bérrendezéssel kapcsolatos eddigi kormányzati lépésekről. Mint kifejtette, 2011-ben 64 ezer fokozott kockázattal járó munkakörben dolgozó részesült három havi munkahelyi pótlékban, amelyet egy összegben kaptak meg. Erre közel hatmilliárd forintot fordított a kormány – mondta a szóvivő, hozzátéve, 2012-ben több mint 90 ezer egészségügyi dolgozó bérét emelték, amely az orvosokat és az egészségügyi szakdolgozókat érintette.
Úgy folytatta, második lépésben a háziorvosok, a védőnők és a fogászati ellátásban dolgozók fizetését emelték, ami a felsorolt munkakörök esetében havi 70-80, 25, illetve 30 ezer forintos növekedést jelentett. Harmadik lépésként a fontos, speciális területeken tevékenykedő egészségügyi dolgozók bérét növelték – informált Selmeczi Gabriella.
Elmondta, a bérrendezés következő üteme, amelyre 30 milliárd forintot fordít a kormány, újabb 95 ezer egészségügyi dolgozót fog érinteni. A Fidesz szóvivője köszönetet mondott az Emberi Erőforrások Minisztériumának, amiért közreműködött ezen vállalás teljesítésében. Selmeczi Gabriella elmondása szerint az érintettek októberben, szeptemberi fizetésükkel együtt kapják majd meg a béremelést, 2013. januárjáig visszamenőleg.
A Fidesz szóvivője úgy informált, a mostani döntés a diplomás egészségügyi szakdolgozóknak több mint bruttó 41 ezer forintos, az egyéb diplomás kategóriába tartozóknak bruttó 10 ezer forintos emelést jelent havonta. Az intézményi gyógyszerészek béremelése 75.820 forintra egészül ki, a szakorvosok plusz 40 ezer forint béremelést kapnak, ha bérük nem éri el jelenleg a 450 ezer forintot - mondta Selmeczi Gabriella, hozzátéve, mindezek mellett a tíz százalékkal nő az alapellátás finanszírozása is.