FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Fertőd és környéke helyzetéről tájékozódott a kormány
Győr-Moson-Sopron megye, azon belül a fertődi Esterházy-kastély és környéke helyzetéről tájékozódott a kormány szerdai kihelyezett ülésén, Fertődön.
Létrehozva: 2013. június 19., 15:04 | Utoljára frissítve: 2013. június 19., 16:48

Az Esterházy-kastélyban tartott tanácskozáson többször felmerült a napokban levonult, Győr-Moson-Sopron megyét is sújtó dunai árhullám, amellyel kapcsolatban a miniszterelnök úgy fogalmazott, a védekezés bebizonyította, igenis létezik nemzeti összefogás. Több résztvevő, köztük a Szigetköz parlamenti képviselője, Nagy István (Fidesz) is megköszönte az árvíz jelentette "nagy erőpróbához" kapott kormányzati segítséget, Széles Sándor megyei kormánymegbízott pedig azt jelentette, hogy zajlanak a helyreállítási munkálatok.

A kormányülés egyórás sajtónyilvános részében Zumbok Ferenc, a fertődi kastély felújításáért felelős kormánybiztos beszámolójában arról beszélt, hogy öt-hat éven belül akár önellátóvá is válhat a kastély. Ehhez azonban állami tulajdonú földek, ingatlanok kezelői jogát kellene megkapnia az intézménynek - közölte, megjegyezve egyúttal azt is, hogy "hihetetlen ellenállás" mutatkozik más közgyűjteményekben az Eszterházára visszahozni kívánt tárgyak kiadása ügyében.
   
Utóbbival kapcsolatban Orbán Viktor azzal fordult Balog Zoltán szakminiszterhez: szükség lehet egy olyan előterjesztésre, amely rögzíti, hogy a kultúráért is felelős erőforrás-miniszternek joga van eldönteni, vita esetén melyik műtárgyat melyik közgyűjteményben őrizzék. Jelezte azt is - utalva a kormánybiztos által kért földekre és ingatlanokra -, hogy az állam egy megfelelő koncepció esetén örömmel adja a szükséges vagyontárgyakat a kastélynak.
 
Ivanics Ferenc, a térség fideszes országgyűlési képviselője felszólalásában fontosnak nevezte, hogy a fertődi kastély "ne csak épületként mutatkozzon be, hanem lelket kapjon", míg frakciótársa, Molnár Ágnes Sopron-Fertőpart térségének stratégiai fejlesztési irányairól beszélt, kiemelve: e vidéknek minden adottsága megvan ahhoz, hogy rehabilitációs és rekreációs központtá váljon. Szólt arról is, hogy Fertőd nemzetközi zenei központként működhet, Fertőrákoson pedig "pillanatokon belül kezdődik" a barlangszínház 1,2 milliárd forintos felújítása, de a településen fejlesztik a vitorlázási és vízisport-lehetőségeket is. Hozzátette: a Sopron melletti Páneurópai Piknik parkot éppúgy fejleszteni kívánják, mint Balfra támaszkodva a térség gyógyturizmusát.
   
Több útépítési kérdés is napirenden volt a fertődi kormányülésen. Firtl Mátyás, Sopron és környéke KDNP-s parlamenti képviselője azt emelte ki, hogy háromnegyed évszázada téma a Budapestet Sopronnal összekötő gyorsforgalmi út kérdése, míg Borkai Zsolt, Győr fideszes polgármestere a - szavai szerint - 16-20 milliárd forintból megépíthető, a megyeszékhelyet északról elkerülő útról érdeklődött a kormánynál.

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár válaszában közölte, hogy - az Audi-gyár szempontjából különösen fontos - győri északi elkerülő út átadásának 2015 végi időpontja tartható.
   
A stratégiailag fontos Győr-Sopron közötti gyorsforgalmi úttal kapcsolatban a kormányfő azt kérte a kabinet tagjaitól: szeptember elején adjanak végleges választ arra, mikorra épül meg az út.
   
A tanácskozáson felszólaló megyei kormánymegbízott életképesnek nevezte az állam átszervezését, amit Széles Sándor szerint a már említett árvízi védekezés éppúgy példáz, mint az, hogy az egyik legnagyobb hazai beruházás, az Audi új győri gyárépítése esetében a feszített határidők dacára a kormányhivatal teljesítette minden törvényi kötelezettségét. Az államigazgatás átalakításáról beszámoló Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter megjegyezte, hogy a győri és a soproni kormányablak is forgalmasabb az átlagnál.
   
Fodor Tamás, Sopron fideszes polgármestere a jövőre esedékes 25. évfordulóra utalva azt kérte a kormányfőtől, hogy a közútkezelő vegye át a Páneurópai Piknik parkhoz vezető utat, és újítsák fel azt.
   
Nagy István, Szigetköz országgyűlési képviselője, Mosonmagyaróvár fideszes polgármestere azt kérte a kormányfőtől, hogy társaságiadó-bevételeikből 750-800 millió forintért építhessenek egy városi sportcsarnokot, amely akár már jövő szeptembertől működhetne. Orbán Viktor azt mondta, a kérésnek örömmel tesznek eleget.