Véleménye szerint a magyar zeneművészet, a táncművészet és az építészet mellett a rajzfilmművészet az, amely legjobban öregbítette az ország jó hírét, és reményét fejezte ki, hogy a következő, két év múlva sorra kerülő fesztivált jobb gazdasági helyzetben rendezik meg, és biztosabb lesz a jövője. "Az célom, hogy a magyar rajzfilmművészetet és az azt hordozó fesztiválokat a jelenleginél sokkal jobb és igazságosabb finanszírozásban részesítse a kormányzat" - fogalmazott a kormánybiztos.
Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere hangsúlyozta: a város az elmúlt két évben modernizálódott, de őrzi értékeit. Ilyen féltve őrzött értéke a fesztivál - tette hozzá. Az animációnak nemcsak múltja és jelene van, hanem jövője is - hangsúlyozta a megnyitó sok fiatal vendégére utalva.
A fesztivál életműdíját Lőcsei Gabriella, a Magyar Nemzet újságírója vette át Mikulás Ferenc fesztiváligazgatótól. Az indoklás szerint Lőcsei Gabriella 40 éve jegyzeteivel szolgálja a magyar animációs filmművészetet, a rajzfilm iránti elkötelezettségéről több jegyzetben is írt.
A fesztivállal párhuzamosan rendezik meg a 8. európai animációs játékfilmfesztivált. A benevezett csaknem ötszáz alkotás közül a vasárnapig tartó versenyprogramba az előzsűri 30 ország 159 animációs filmjét válogatta be. Az idei szemle mottója: Animáció határok nélkül, amely a magyar és az európai újdonságok vetítése mellett arra is vállalkozik, hogy betekintést nyújtson az ázsiai animációs művészetbe.
A professzionális alkotók művei mellett immár harmadik alkalommal látja vendégül az amatőr alkotók munkáit is a Szabad Animációs Filmkészítők számára meghirdetett programban.
A fesztiválon szabadtéri vetítéseket, retrospektív bemutatókat, kiállításokat és koncerteket is rendeznek. Az alkotásokat a korábbi sikeres kezdeményezést folytatva idén is vetítik a környező településeken.
Az 1985-ben alapított fesztivált kezdetben háromévente rendezték meg, 2005 óta kétévente tartják.