Járt már Brüsszelben a leendő munkahelyén?
Igen, és találkoztam az Európai Néppárt frakcióvezetőjével, Pöttering úrral és azon pártok képviselőivel is, akik a csatlakozó államokból a Néppárt képviselőcsoportját erősítik majd. Egyébként az Európai Parlament csak az egyik munkahelyem lesz, marad feladatom bőven mellette is.
Hogy egyezteti a képviselőséget az olimpiával? Ki fogja bajnokaink nyakába akasztani az érmeket?
Az athéni olimpia utolsó öt napjában már Brüsszelben kell lennem. Természetesen szeretnék személyesen jelen lenni, amikor versenyzőink szerepelnek, esetleg aranyérmet nyernek, de most csak azt ígérhetem: mindig ott leszek, ahol kell.
Mások nyolc-tíz évet is küzdenek valahol a háttérben, mire helyzetbe kerülnek. Ön viszont azonnal alelnök és választási listavezető lett a Fideszben. Tapasztalt a párton belül irigységet e gyors felfutás láttán?
Nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy Orbán Viktor felajánlotta az alelnöki posztot, és hogy ezt a kongresszus ellenszavazat nélkül megszavazta.
Nehezen tudom elképzelni, hogy ha ő valamit javasol, akkor az ellen a Fideszben bárki felszólalna.
Nézze, mások nevében nem beszélhetek, az interjút pedig velem készíti. Egyáltalán nem bántam meg, hogy az évtizedeken át őrzött függetlenségemet felkínáltam a Fidesznek. Korábban olyan posztokon dolgoztam olimpiai vezetőként és nagykövetként is, ahol az embernek a jobb- és a baloldalra is nyitottnak kellett lennie. Hogy felvállaltam azokat az értékeket, amelyekben mindig is hittem, és amelyek szerint felneveltem a gyermekeimet, nekem is jót tett. És bár társadalmi munkában vagyok a Fidesz alelnöke, egyre inkább úgy veszem észre, hogy félszavakból is megértjük egymást a párt többi vezetőjével. A csapat befogadott, ezt az érzést a vidéki szervezeteknél, a polgári köröknél tett látogatásaim is megerősítették.
A Fidesz a kifejezésnek nemcsak a sportban használatos, hanem szociológiai értelmében is csapat. Meglehetősen zárt baráti és érdekközösséget alkot az elnök és közvetlen környezete. Külső emberek ebbe a bizalmas társaságba nemigen kapnak bebocsátást.
Szerintem "a fiúk" úgynevezett elitcsapata a múlté, ez a zártság a szövetséggé alakulással megváltozott. Ritkán ül össze a csak ötfős vezetőség. Többnyire úgy tanácskozunk, hogy jelen van a nyolc tagozatvezető, és meghívottként részt vesz a megbeszéléseken Martonyi János, Mikola István és Matolcsy György. Sokan emlegetik, hogy Orbán Viktor mellett mindenki csak másodhegedűs lehet. Nos, ő erős, meghatározó egyéniség, mégis mindenkinek meghallgatja a véleményét, egy-egy témához bárki többször is hozzászólhat.
Említette a polgári köröket, amelyek között számos szélsőséges nézeteket valló ember is felbukkan. Ezek az emberek már alkottak másutt "borzalmas tagságot" és Magyar Út Köröket is. Nem tart attól, hogy ez a tömeg ugyan mozgósítható egy választáson, de másokat legalább ekkora erővel el is taszít önöktől?
Rendkívül nagy értéknek tartom a polgári körök létrejöttét. Tagjaik azt keresik, hol tudnak segíteni. Ôrzik a hagyományokat, a kultúra értékeit, védik a környezetüket, szegényeken segítenek. Én nem érzem a durvaságot.
Akkor sem, amikor azt kiabálják, hogy "vesszen Medgyessy", vagy amikor zsidózó rigmusokat kiabálnak, hazaárulóznak?
Azért, mert valaki kiabál, esetleg azt is, amit ön idéz, még nem biztos, hogy az illető egy polgári kör tagja. Ma már tudjuk, hogy a Tilos Rádiónál is provokáció történt a zászlóégetésnél.
Ez azért még nem dőlt el...
Igazságtalan és nem korrekt, hogy csaknem tizenkétezer polgári körre bélyegként süssék a szélsőségesség vádját. Ennyi szervezet és ekkora létszám esetében előfordulhatnak nem szalonképes nézetek, de mi azon vagyunk, hogy ezeket lenyesegessük. A polgári köröknek a kampányunkban a társadalom meggyőzésében, a mozgósításban rendkívül nagy szerepet szánunk.
Időnként azonban ön is beszél olyan rendezvényeken, ahol más szónokok uszító hangnemben beszélnek. Nem tart attól, hogy Schmitt Pált összemossák, mondjuk, Bencsik Andrással?
A magyar politikusok azt gondolják, bizalmatlanság nélkül nem lehet élni. Szerintem viszont bizalom nélkül nem lehet. Függetlenül attól, hogy előttem vagy utánam ki mit beszél, nekem az a célom, hogy olyan személy legyek a magyar politikában, akivel kivétel nélkül mindenki szóba áll. Mindig barátokat és nem ellenségeket gyűjtöttem. És ezt az emberek érzékelik, még akkor is, ha a fotón, amin esetleg szerepelek, mások is láthatók. Egyébként a Történelem Fő utca című rendezvénysorozaton fordult elő olyasmi, hogy más szónokok hozzám képest több mint erőteljesen fogalmaztak. Akkor meg is mondtam nekik, hogy ez nem az én stílusom. Azóta azt veszem észre, hogy ha én is ott vagyok, akkor konszolidáltabb a stílusuk.
Mit gondol arról, hogy a Fidesz júniusi győzelme esetén elvész a kormány legitimációja, és előrehozott parlamenti választásokat kell tartani?
Nem gondolom, hogy így lenne.
Pedig Kövér László vagy Hende Csaba ekképp nyilatkozott.
Az európai parlamenti választásnak belpolitikai jogi konzekvenciája nincs. Ha az MSZP kevesebb mandátumot kap, mint a Fidesz, nem kell új választást kiírni, a kabinet legitimációja is megmarad. A szavazás az uniós magyar képviseletről szól. Ugyanakkor a közgondolkodásban a végeredmény mindenképpen nyomot hagy. Győzelmünk esetén az emberek gondolhatják azt, hogy immár egy bizalmát vesztett koalíció kormányoz. Ez a lélektani állapot, közérzet kihathat a 2006-os eseményekre is. Megelőlegezheti a Fidesz akkori sikereit.
De a Fidesz holdudvarában már forradalmi helyzetről beszélnek és cikkeznek, nyíltan kimondva, hogy akár erővel is meg kell buktatni a kormányt.
Nincs itt semmiféle forradalom. És isten irgalmazzon, hogy legyen. Utcára sem kell kimenni, különösen, ha provokációnak vagyunk kitéve. Magyarországon demokrácia van, júniusban - igaz, politikai vonzatokkal -, de csak az dől el, ki az a huszonnégy magyar, aki az országot képviseli az Európai Parlamentben.
Van ez ügyben a pártnak hivatalos álláspontja? Mit gondol erről Orbán Viktor? Az önéhez vagy Kövér Lászlóéhoz áll közelebb a pártelnök véleménye?
Úgy érzem, hogy az enyémhez. A sietősebbek, erősebb hangúak képviselhetnek ilyen véleményt, de a párt elnökségi ülésein soha senki nem beszélt sem forradalomról, sem előrehozott választásról.
Ön szerint miről kell, hogy szóljon ez a kampány?
Több üzenetet is megfogalmaztunk. Az egyik rögtön a jelöltlistánk neve: a Szabad Európa. A névválasztás jelzi, hogy emlékszünk arra az időre, amikor idehaza a Szabad Európa Rádió adása nem volt kívánatos, és idehaza mégis milyen sokan hallgatták a műsort a készülékekre tapadva. Akkor Moszkvából diktáltak, és zavarták az adást, és manapság sokakban van az a félelem, hogy a diktátum májustól Brüsszelből érkezik. Pedig a különbség hatalmas. Moszkvából akaratunk ellenére parancsoltak, az uniós tagságot viszont önként megszavaztuk, és jelen is leszünk a közös döntések meghozatalakor. Kampányunk jelmondatát József Attilától kölcsönöztük: "Rendezni végre közös dolgainkat." Ezt a választók az európai csoda, a valós újraegyesítés igényeként és a belpolitikai acsarkodás fékezéseként is értelmezhetik. Hiszen szükség lesz közös európai alkotmányra és arra is, hogy a 24 magyar képviselő együtt, a nemzet érdekeiért dolgozzon. A Fidesz kampánya a szolidaritásról, a munka, az otthon, a család biztonságáról szól majd. Emellett azon leszünk, hogy az emberek a lehető legtöbbet megtudják az Európai Unióról, hogy megértsék, a jövőben nem egy, hanem két parlament döntéseire kell odafigyelnünk. Határok szűnnek meg, új gazdasági távlatok nyílnak. Az Unió piaca nagyobb lesz, mint az Egyesült Államoké vagy Oroszországé és az új helyzetben Európának - immár velünk - önmagát is ki kell találnia.
Hogyan gondolja, hogy a magyar képviselők Brüsszelben a magyar érdekeket képviseljék, amikor idehaza folyamatos a hisztéria és a vádaskodás?
Nem lesz más választásunk. Az itthoni hangnemet nem exportálhatjuk. Ezért is fogadtam örömmel Horn Gyula megkeresését, hogy beszéljünk a kampányról és az unióban előttünk álló feladatokról. Brüsszelben is arra törekszem majd, hogy listavezető társaimmal a lehető legjobb együttműködésben dolgozhassunk.
Egy dologban biztos nem lesz egyetértés, ez az uniós alkotmányban a keresztény gyökerekre való hivatkozás. A Fidesz ezt preferálja, a kormány azonban nem.
Mi ennek ellenére szívesen látnánk ezt az utalást, legalább a Gondviseléshez való viszony jelölésével. Az Európai Néppárt, mint a legnagyobb frakció, ezt kellő súllyal tudja majd képviselni.
Nem tart attól, hogy a kampányban a Fidesz ellen fordíthatók az "Európán kívül is van élet" és más korábbi, szkeptikus felszólalások?
A magyar jobboldal, így többek között az én szavazatom is kellett ahhoz, hogy a népszavazás érvényes és sikeres legyen. A végleges döntés megszületett. Egyébként van élet Európán kívül is, kérdezze meg a japánokat vagy az amerikaiakat.
Na persze, de mi Európában vagyunk, és nyilván nem a macedón, a román vagy az albán nívót tűztük ki magunk elé.
Éppen abban vagyunk érdekeltek, hogy a most kimaradók is előbb-utóbb csatlakozhassanak. Egyébként pedig a szkeptikus vagy bizonytalan nem feltétlenül elutasít, legfeljebb meggyőzésre vár, és a kritika jogát tartja fenn magának. Május 1-jétől viszont nincs több "ha, pedig és ámbár", és az a vita is értelmetlenné válik, ki, milyen sikerrel zárt le tárgyalási fejezeteket. Most már együtt kell dolgoznunk a támogatások megszerzéséért, hogy az uniós tagságnak nálunk is jóval több nyertese, mint vesztese legyen.
Az a vita, hogy ön a Fidesz alelnökeként lehet-e a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, végleg elcsendesedett?
A vitát a MOB elnöksége és közgyűlése is lezárta. A funkcióimat elválasztom egymástól. Ezért nem szólalok meg, amikor a sport politikai témává válik.
Pedig a Baumgartner-ügyben érdekelne a véleménye. Deutsch Tamás azt mondta, helyes, ha az állam segíti a versenyző Forma-1-es indulását.
Szerintem Tamás ezzel a saját véleményét fejtette ki. Én azt gondolom, előbb legyen teljesítmény, csak aztán pénz. Tehát nem tartottam jó megoldásnak, hogy Baumgartner, legyen bármilyen tehetséges, előre kapjon négymillió dollárt. A magyar olimpiai felkészülési támogatás felét.
Azért az olimpiai felkészülésünket rendben látja?
Több mint kétszáz versenyzőnk lesz Athénban, de egyetlen olimpikonunk sem szenved majd hiányt semmiben. Amit az olimpiai bizottság kért, azt megkaptuk.
Milyen a viszonya Gyurcsány Ferenc sportminiszterrel, aki igen szigorúan fogalmaz, ha a Fideszről beszél?
A napokban látogattam meg, és mielőtt megkérdezi, elmondom: nem politizáltunk. Tájékoztattam, mikor lesz az eskütétel, mikor lehet látogatást tenni az edzőtáborban, és hogy a csapatgyűlésen szívesen látjuk a miniszterelnök urat. Még ahhoz is gratuláltam neki, hogy úgy hírlik, megyei elnöke lesz az MSZP-nek.
Gréczy Zsolt, Magyar Hírlap
magyarhirlap.hu - fidesz.hu