A politikus szerdán az MTI-nek telefonon nyilatkozva a konkrétumok között említette, hogy Montenegró olajkincsének kitermelésében részt vehet a Mol, ugyanis júliusban tendert írnak ki a montenegrói szárazföldi olajmezők és egyes tengeri lelőhelyeken található olaj kitermelésére.
Szijjártó Péter beszámolt arról is, hogy Montenegróban zajlik a villamosenergia-hálózat modernizálása, valamint az összeköttetések kiépítése a szomszédos államokkal, és mindebben számítanak az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. stratégiai részvételére.
Megállapodás született arról is, hogy a Budapest-Belgrád közötti vasútvonal modernizálási projektjét kiterjesztik a montenegrói tengerparton fekvő Bar városig. A felújítás érdekében a felek közösen pályáznak a kínaiak által - a közép-európai határokon átnyúló infrastrukturális fejlesztésekre - létrehozott alap forrásaira - ismertette.
Megegyeztek továbbá abban, hogy a MÁV és a montenegrói vasúttársaság együttműködésében elindítják a Budapest-Podgorica közötti közvetlen vonatjáratot.
Az államtitkár tájékoztatása szerint a gazdasági partnerség keretében az Eximbank a közeljövőben egy olyan megállapodást fog kötni, amellyel a montenegrói-magyar beruházások, valamint vállalatközi együttműködés finanszírozására az eddigieknél nagyobb lehetőség nyílik majd.
Szijjártó Péter podgoricai látogatása alkalmával találkozott mások mellett Petar Ivanovic mezőgazdasági és Vladimir Kavaric gazdasági miniszterrel, valamint Vujica Lazovic miniszterelnök-helyettessel.
A Nemzeti Külgazdasági Hivatalnak (HITA) az MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint a magyar-montenegrói gazdasági vegyes bizottság podgoricai üléséhez kapcsolódva szerdán a HITA - a Montenegrói Kereskedelmi Kamara együttműködésével - magyar-montenegrói üzleti fórumot és üzletember-találkozót szervezett 17 magyar vállalat képviselőjének részvételével.
A fórum több mint tíz ágazatot emelt ki, amelyek esetében nemcsak termékeket, hanem szolgáltatásokat, komplett technológiákat és megoldásokat is ajánlottak a magyar cégek a montenegrói vállalkozások figyelmébe.
A közleményben idézték Bilek Pétert, a HITA elnökhelyettesét, aki hangsúlyozta, hogy a HITA ösztönzi a magyar-montenegrói vállalati kapcsolatok fejlesztését a kereskedelmi és gazdasági együttműködés kiszélesítése érdekében. A hivatal támogatja továbbá a magyar cégek részvételét montenegrói kiállításokon és vásárokon, és készen áll a jövőben is montenegrói üzleti delegációk fogadására, üzleti fórumok szervezésére.
Közölték azt is, hogy a gazdasági vegyes bizottság ülésének keretében a két ország befektetés- és kereskedelem-ösztönző szervezetei együttműködési megállapodást kötöttek. A HITA és a Montenegrói Befektetésösztönzési Ügynökség között létrejött kétoldalú egyezség célja, hogy tudatos és célirányos fejlesztéssel bővüljenek a gazdasági élet szereplőinek kapcsolatai, a kooperáció elmélyítése újabb beruházásokhoz vezessen, és a megállapodás hatására megélénküljön a kétoldalú kereskedelmi forgalom - írták.