Pesti Imre kijelentette, 2010. szeptember elsejével a kormány megerősítette a közigazgatási hivatalokat, és feladatul szabta, hogy készítsék elő a kormányhivatalok kialakítását. Rendkívül széttagolt rendszert örököltünk, Budapesten ahány kerület van, annyiféleképpen értelmeztek egy-egy ügyet – fogalmazott a kormánymegbízott. Emlékeztetett rá, hogy emellett nem volt ügyfélbarát az ügyintézés, sokan úgy érezték, csupán alattvalói a közigazgatásnak.
A 2013-as esztendő nagy lépést hozott: újra létrejöttek a járások – hangsúlyozta, rámutatott, a magyar közigazgatás átalakítása nemzetközi összevetésben is kiemelkedő. A 2010-es kormányváltással elindult egy jó, hatékony és takarékos állam kiépítése – tette hozzá Pesti Imre.
Mint mondta, 2010-ben, a kormányváltást követően konszenzus volt abban, hogy „kezdeni kell valamit” a közigazgatás rendszerével. A politikus emlékeztetett rá, „le volt fejezve a közigazgatás”, a második Gyurcsány-kormány megszüntette a közigazgatási államtitkár pozícióját, azért, hogy „a politikai akaratát tűzzel-vassal át tudja verni”, és ne legyen a közigazgatásnak vele szemben jogállami ellenállása. Szólt arról is, hogy egy széttagolt, túlburjánzó rendszert örököltek meg, amiben nem bíztak meg az emberek.
Más, mint a piac logikája
Rámutatott arra, hogy nem értenek egyet azzal az elvvel, miszerint a piaci megoldásokat át lehet ültetni a közigazgatás rendszerébe. Egy közszolgáltatást végzünk, magas színvonalú szolgáltatást igyekszünk nyújtani az emberek lehető legszélesebb körének, a lehető legkevesebb társadalmi költséggel; ez más, mint a piac logikája- jelentette ki a politikus. Ugyanakkor hozzáfűzte, vannak olyan elemek, amelyeket érdemes átvenni a piaci működés gyakorlatából.
Tájékoztatott arról is, hogy az átalakítás során célként tűzték ki az eljárások egyszerűsítését. Elszakadtunk az íróasztaltól, élethelyzetek alapján, praktikusan próbáltuk megközelíteni az ügyintézést, a hétköznapok logikája mentén – jegyezte meg. Rétvári Bence hozzátette: számos új jogszabályt is alkottak az elmúlt három év során, de emellett fontos volt „egyenes utat vágni a jogszabályok dzsungelében”, ezért ezzel párhuzamosan elindították a deregulációt is. Egy kétéves korrupciót visszaszorító program is kezdetét vette az állampolgárok bizalmának visszaszerzése érdekében – emlékeztetett.
Az államtitkár előadásában – bemutatva KIMI-t, a gyermekbarát igazságszolgáltatás kabalafiguráját – kitért arra is, évente tízezer olyan gyermek van, aki valamilyen módon kapcsolatba kerül az igazságszolgáltatással, ezért kiemelt figyelmet szentelnek arra, hogy megfelelő módon tájékoztassák őket a témában, valamint egyre több rendőrségen alakítanak ki gyermekbarát meghallgató szobákat is.
Döntés a közigazgatási életpályáról
A személyzeti kérdések kapcsán kiemelte, a közigazgatási életpálya egyes elemei már megvalósultak, a következő kormányülésen várhatóan döntés születik a hosszú távú kérdésekről is.
A szervezeti átalakítás eredményeivel összefüggésben elmondta, a vidéki emberek közül sokan számon tartották, hogy a falujuk melyik járáshoz tartozott. Ez a közigazgatási egység illett az emberekhez, és fontos identitásképző – hangsúlyozta, hozzátéve: „a mi kormányzásunknak nagyon fontos része az identitás erősítése”, többek között ezért is tartották fontosnak a járási rendszer megalkotását.
A kormányablakok kiépítésének rendszeréről szólva arról tájékoztatott, a jövő évig 29-ről 300-ra növelik majd a számukat, és lehetővé teszik, hogy a mostani 62 ügytípus helyett a jövőben 2500 ügy elintézésére legyen mód.
Elkötelezettség a közjó iránt
Jávor András úgy fogalmazott, rendkívül fontos, hogy elkötelezett emberek dolgozzanak a magyar közigazgatásban. A Magyar Közigazgatási Kar elnöke elmondta, a testület felelősséget vállal a tagjaiért, képviseli az érdekeiket, és garanciát nyújt a magas színvonalú, jó minőségű szolgálatra. A kormánytisztviselők elkötelezettek a közjó iránt, tenni akarnak másokért, és magukon viselik a haza sorsát – sorolta, kiemelve a hivatásetikai kódex jelentőségét. Hozzátette azt is, a közigazgatásban dolgozóknak emellett folyamatosan meg kell újítaniuk a tudásukat, figyelniük és értelmezniük kell az újabb és újabb jogszabályokat.
Cikk: | Soltész: Fenntartható lesz a nyugdíjrendszer |
Cikk: | "Megmentettük a magyar egészségügyet" |
Cikk: | "Az emberiség gyökere és jövőjének záloga a család" |
Cikk: | Balog: Mindenkire szükség van |