fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Orbán: Új fejezetet nyitunk Szlovákia és Magyarország történetében
2013. július 2., 11:41
Magyarország és Szlovákia közös úton halad, mert részesei vagyunk mindketten az Európai Uniónak. Csak rajtunk múlik, a lehetőségeinkkel miképpen élünk – fogalmazott Orbán Viktor Robert Ficoval tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján kedden. A két kabinet képviselői több kétoldalú megállapodást is aláírtak. Tekintsék meg az eseményről készült képeinket.

Az aláírt megállapodás biztos lábakon áll, mert a kölcsönös bizalmon nyugszik. Ezért Magyarország részéről örömmel írtam alá, és biztos vagyok benne, hogy ezzel új fejezetet nyitunk Szlovákia és Magyarország történetében – fogalmazott Orbán Viktor. Ennek az új fejezetnek a meghatározó ténye, gondolata az, hogy Magyarország és Szlovákia közös úton halad, mert részesei vagyunk mindketten az Európai Uniónak. Csak rajtunk múlik, a lehetőségeinkkel miképpen élünk – fűzte hozzá.  A kormányfő szerint a lehetőségeink jóval szélesebbek, mint korábban voltak. Komoly lehetőség van arra, hogy Közép-Európa az Európai Unió meghatározó gazdasági térségévé válik. Ehhez az kell, hogy mi, közép-európaiak sajátos módon gondolkodjunk a gazdasági válságról- fejtette ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor szerint Európa nagyon komoly veszéllyel néz szembe. Valóságos fenyegetés, hogy a válság - mely Európa szerte magas munkanélküliséggel, nemzeti össztermékek csökkenésével, a világban korábban birtokolt piacaink zsugorodásával jár együtt – nem átmeneti, hanem tartós jelenség lesz. Európának őszintén szembe kell nézni ezzel a kockázattal - hangsúlyozta. Azonban mi, magyarok és szlovákok, a válságot lehetőségnek is tekintjük, és nem szeretnénk, ha a jövő Európája csak a válságról szólna. Mi nem a válság Európai Unióját, hanem lehetőségek Európai Unióját szeretnénk látni – szögezte le a kormányfő.

A miniszterelnök aláhúzta, a gazdasági számok alapján látható, hogy 2013-ban a közép-európai országok gazdasági növekedése nélkül az unió egy komoly gazdasági recesszióban lenne. Ez a közép-európaiak számára egyszerre kell, hogy önbizalmat és felelősségérzetet is adjon. Nemcsak saját országaink, hanem az egész Európai Unió gazdasági sikeréért felelősséget viselnek a közép-európaiak – fűzte hozzá.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Robert Fico felhívta a figyelmet arra, hogy az unió leghosszabb határszakasza a szlovák-magyar határ. Nem természetes állapot, hogy a tőlünk nyugatra fekvő országok polgárai 7,5 kilométerenként kelhetnek át a határon, addig a szlovákok és a magyarok 25 kilométert kell, hogy menjenek – tette hozzá. Ezért a megállapodás tartalmazza, hogy 2014 és 2020 között 25 új határon átvezető út épül meg, és a terv része még több, akadálymentesítésre és felújításra kijelölt átkelőhely is – mondta el a kormányfő. Bejelentette azt is, hogy összekapcsolják a közlekedési infrastruktúrákat.

Megerősítettük a komáromi Duna-híd felépítésének szükségességét, és felállítottunk egy közös munkabizottságot, hogy a határmenti közösségi közlekedés rendszerét is újraindítsuk – mondta el a miniszterelnök.

A találkozón a második téma az energetikai hálózatok összekapcsolása volt. Ez energiafüggőségünk megszüntetésének kulcsfontosságú kérdése – jegyezte meg Orbán Viktor. Megállapodás született az elektromos áramot szállító rendszerek és a gázvezetékek összekapcsolásáról is – számolt be a kormányfő.

Orbán Viktor aláhúzta, a kisebbségi kérdések is fontosak. Örömmel állapítottuk meg, hogy az ebből a célból létrehozott szakmai bizottságok jól haladnak a munkával – tette hozzá. Bejelentette Orbán Viktor azt is, hogy a sátoraljaújhelyi kéttannyelvű és a békéscsabai szlovák nyelvű iskola felújítására a magyar kormány jelentős összeget szavazott meg, ezzel is erősítve a Magyarországon élő szlovákság súlyát, képzését, kultúráját. Meggyőződésünk, hogy a Magyarországon élő szlovák kisebbség fontos szerepet játszik a két ország bizalomra épülő együttműködésében – fogalmazott Orbán Viktor.

„Ez egy ötletgazdag és innovatív elnökség lesz”

Meg vagyok győződve arról, hogy Közép-Európa országai „kifejezetten együttműködésre vannak ítélve” - jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök. Mint mondta: Szlovákia és Magyarország eltérő módszereket alkalmazott a válság kezelésében, de ennek ellenére inspiráló hatással lehetnek egymásra. Hozzátette: arra fogja ösztönözni minisztereit, hogy tapasztalatokat cseréljenek a magyar kormány tagjaival.

Robert Fico közölte: olyan fontos dokumentumokat írtak alá a találkozón, amelyek jelentősen befolyásolják hazánk és Szlovákia viszonyát a jövőben. Szólt arról is, hogy a krízis ellenére élénk gazdasági élet folyik a két ország között. Ennek kapcsán példaként említette, hogy 2012-ben a Magyarországra érkező szlovák export 11 százalékkal haladta meg a 2011-es értéket. Ez annak a jele, hogy országaink képesek a szoros együttműködésre – vélekedett.

A szlovák kormányfő kitért arra is, hogy a regionális önkormányzatok olyan egyezményt kötöttek, melyek egyszerűsítik az emberek kommunikációját, és ez elősegíti a határ menti területek fejlődését is. Fico hangsúlyozta: örömmel tekint a V4-ek most következő magyar elnöksége elé. Ennek kapcsán megjegyezte: „Orbán Viktor miniszterelnök urat ismerve ez egy ötletgazdag és innovatív elnökség lesz”.

A szlovák miniszterelnök egyúttal a V4-ek szorosabb együttműködését sürgette az EU-ban. Továbbá azt is elmondta, hogy a 2016-os szlovák soros EU-elnökség idején szívesen fogadják majd hazánk tapasztalatait.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Budapesten találkozik a magyar és a szlovák kormányfő
Cikk: Orbán Viktor Berényi Józseffel tárgyalt