Európa nem annyira nehéz helyzetben lévő kontinens, mint amilyennek most az EP-képviselők mutatták – jelentette ki Orbán Viktor. A miniszterelnök hozzátette: a képviselőket gyakran motiválják nemzeti, személyes, vagy politikai ellenérzések, a vita is pártpolitikai természetűvé válik, és lerontja azokat az eszméket, amelyekért „lelkesedünk, és amelyekért tagjai vagyunk az Európai Uniónak”.
Mint mondta, a másik vita Európáról szól, „és az talán az európai polgárok szempontjából fontosabb”. Az európai vita arról szól, hogy lehetséges-e, hogy bármely európai intézmény – jelen esetben az EP - megsértse az unió alapját adó szerződéseket – mutatott rá. Ezzel összefüggésben kiemelte: a Tavares-jelentés ugyanis javaslatot tesz egy olyan bizottság felállítására, ami több intézményt is magában foglal, „és ami példátlan, soha nem volt korábban, és semmilyen jogi lehetőség nincs a szerződések alapján ilyen bizottságokat felállítani”. Valójában nem az volt a kérdés, hogy Magyarországot keresztre feszíthetik-e, hanem az, hogy bármikor bárkit keresztre feszíthetnek az Európai Parlamentben és az unióban – fűzte hozzá.
Orbán Viktor leszögezte, hogy az EP veszélyes útra lép, és lerombolja azt a bizalmat, amit az európai polgárok éreznek az unióval szemben, ha egy világos kritériumokat nem tartalmazó, alapszerződés ellenes eljárást indít meg, a fellebbezés lehetőséget nem kínálja fel, és az eljárásban a jogi szabályokat nem tisztázza. Ez a legrosszabb időkre emlékeztető politikai eljárás – hangsúlyozta.
A kormányfő elmondta, az Európai Unió eszméjét akkor védjük meg, ha kiállunk az alapszerződések mellett. Ugyanakkor megjegyezte: meg lehet változtatni az eddigi működési rendet, „de ennek van egy rendje”. „De az, hogy holnap többségi szavazással létrehoznak egy ország szabadságát egyértelműen korlátozó bizottságot, amely majd jelentéseket készít és mindenfajta eljárásokat folytat le, ez az eljárás nem folytatható” – jelentette ki. Mint mondta, ez nem az a mód, amivel meg lehet változtatni Európát, és nem az a mód, amivel ki lehet javítani az unió hibáit.
A befektetésekről szóló vita kapcsán felhívta a figyelmet arra, vannak országok, amelynek a bankjai, a pénztőkéje és a monopolhelyzetben lévő szolgáltatói Magyarországon a méltányos tehermegosztás jegyében többet kell vállaljanak a közösségi terhekből, és ezt ők kifogásolják. Ez azonban nem azt jelenti, hogy hazánkat elkerülnék a befektetők – jegyezte meg, kiemelve: a hazánkba érkező külföldi tőke meghaladta a 80 milliárd eurót, ez a közép-európai térség legmagasabb aránya.
A bankárok és a monopolhelyzetben lévő szolgáltatók, felhasználva az európai intézményeket, nyomás alá akarnak helyezni bennünket, hogy vonjuk vissza a rezsicsökkentést, ne valósítsuk meg az őszre tervezett tíz százalékos gáz- és energiaár-csökkentést, valamint vonjuk vissza, vagy legalábbis csökkentsük a bankadót – hangsúlyozta a miniszterelnök. Orbán Viktor ezzel kapcsolatban leszögezte: az EU-t és az Európai Parlamentet „nem arra találták ki”, hogy nagy multinacionális cégek nyomás alá helyezzék az országot, a kormányt, vagy annak miniszterelnökét. Ezért egyértelműen fogalmaztam a vitában: egyetlen ilyen intézkedést sem vonunk vissza, és megvalósítjuk az őszi rezsicsökkentéssel kapcsolatos terveket is – húzta alá.
A miniszterelnök utalt a sajtótájékoztatón arra a memorandumra, amely a magyar kormánynak a Tavares-jelentéssel szembeni kifogásait foglalja össze. E dokumentum szerint a jelentés új, az uniós szerződések által nem ismert egyedi intézményt szándékozik létrehozni. Ez az intézmény, amelyet "koppenhágai bizottságként" is emlegetnek, az uniós alapszerződés második cikkében megfogalmazott alapértékek védelmében "trialógust" folytatna az Európai Parlament, a tagállami kormányokat képviselő Tanács, illetve az uniós jog őre, a javaslattevő jogkörű Európai Bizottság részvételével, és ellenőrizné az EP ajánlásainak megvalósítását.
Orbán Viktor beszélt a sajtótájékoztatón arról is, hogy Magyarországnak vitái vannak a magát progresszívként jellemző európai fősodorral olyan kérdésekben, mint a család, a kereszténység, illetve a nemzet megítélése. Kérdésre válaszolva ugyanakkor leszögezte: Magyarországnak Európában a helye, minden, az országot érő támadás ellenére is.