FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
A kormány visszautasítja a Tavares-jelentést!
|
|
A Tavares-jelentést a magyar kormány teljes egészében visszautasítja - jelentette ki Győri Enikő, a külügyminisztérium EU-ügyekkel foglalkozó államtitkára szerdán Strasbourgban. |
|
Létrehozva: 2013. július 3., 18:00 |
Győri Enikő értékelése szerint a szavazás során a parlamenti matematika győzedelmeskedett. "Folyik egy politikai kampány, kevesebb, mint egy év múlva EP-választások lesznek. Most történetesen Magyarországot a baloldal kiváló alanynak találta arra, hogy bemelegítsen ebbe a kampányba" - fogalmazott a magyar államtitkár. Szerinte ha teret engednek az olyan jelenségeknek, mint a Tavares-jelentés, "akkor szét fogjuk verni az Európai Uniót, és ezt nem szeretnénk".
Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelentés intézményi része szerint létre kellene hozni egy úgynevezett koppenhágai háromoldalú párbeszéd-mechanizmust az uniós intézmények között, és ez "a tagállamokról állítana ki bizonyítványt". Mint megállapította, ilyen mechanizmust nem ismernek az EU szerződései. "Ha ebbe az irányba megyünk tovább, akkor a kölcsönös gyanakvást fogjuk intézményesíteni" - mondta Győri Enikő. Szintén kitért arra, hogy a megszavazott állásfoglalás szerint kifejezetten magyar vonatkozásában a különböző pártbeli árnyék-jelentéstevőkkel együtt fennmaradna az országot ellenőrző testület. "Magyarországra a kísérleti nyúl szerepét osztották" - mondta, határozottan elutasítva ezt a gondolatot is.
Szájer József, az EP néppárti frakcióalelnöke azt emelte ki újságíróknak nyilatkozva, hogy a szavazás eredményéből egyértelmű, a baloldalnak nincs meg az abszolút többsége az EP-ben ahhoz, hogy elindítsa az uniós alapszerződés hetedik cikkével kapcsolatos eljárást Magyarországgal szemben. "Ezért van szükség arra, hogy egy alacsonyabb szavazati arányt igénylő határozatot fogadjanak el" - mondta. "Az Európai Néppárt támogatta a mi álláspontunkat, megvédett bennünket" - mondta a fideszes politikus, és hozzátette: "ez nem Európa üzenete Magyarországnak, (hanem) az európai baloldal szeretné megbélyegezni Magyarországot".
Gál Kinga fideszes EP-képviselő szerint a Tavares-jelentést "súlyának megfelelően kell kezelni", az nem kötelező erejű dokumentum. Az ilyen jellegű viták folytatódni fognak az EP szabadságjogi bizottságában - vélekedett.