Bakondi György altábornagy ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a kormány, amely július 19-én hivatalosan is megszűntnek nyilvánította a vészhelyzetet, biztosította a megfelelő jogi és szervezeti hátteret a sikeres védekezéshez.
A főigazgató hangsúlyozta, a dunai árhullám leküzdése a többi között annak köszönhető, hogy a vízügyi szakemberek pontosan jelezték előre a vízállást, így a védelmi erők mindig tudták, hol, milyen magasságú gátat kell építeniük.
Szintén hozzájárult a sikerhez a védekezésből részt vállalók szervezettsége, az erők és eszközök megfelelő szállítása és átcsoportosítása, illetve a katasztrófavédők szorgalma - tette hozzá. Bakondi György kiemelte azt a példátlan társadalmi összefogást, amelynek során százezrek vettek részt önkéntesként a védekezésben az ország árvíz által megkímélt területeiről, sőt a határon túlról is.
A katasztrófavédelem végső összesítése szerint a 807 kilométernyi töltésen a rendvédelmi szervek tagjai közül 18 687-en vettek részt a védekezésben június 4. és 13. között. A védművek megerősítése során több mint 10 millió homokzsákot és 242 ezer köbméternyi homokot használtak fel.
Az árhullám közvetlenül 206 ezer embert veszélyeztetett, közülük 1570 embernek kellett ideiglenesen elhagynia otthonát. A védekezésben a hivatásosokon kívül részt vettek önkéntes tűzoltók, illetve mentőszervezetek is - olvasható az eseményre kiadott összeállításban.
Az ünnepségen 17 tűzoltó vehetett át Bátorságért érdemérmet, emléklapot kaptak megyei védelmi bizottságok vezetői, illetve a főigazgató csapatzászlókat és zászlószalagokat adományozott a védekezésben példamutató munkát végző megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok és önkéntes megyei mentőszervezetek számára.
A szombati eseményen tartották kétszáz most végzett tűzoltó tiszthelyettes és hetven szerparancsnok ünnepélyes "kibocsátását" is. Képzési idejük alatt közülük sokan részt vállaltak az árvízi védekezésből.