A KMKSZ elnöke utal rá, hogy válságba jutott a magyar kormány illetékeseinek kapcsolata a KMKSZ-szel. Ennek okát abban látja, hogy az utóbbi időben a szervezetet ellehetetlenítő lépések egész sorozatára került sor.
Levelében Kovács Miklós ismételten azt a vádat fogalmazta meg, hogy a Határon Túli Magyarok Hivatala megszakította a státustörvény végrehajtását segítő kárpátaljai irodahálózat finanszírozását, majd kizárta e tevékenységből a KMKSZ-t.
"Akárcsak az Illyés Közalapítvány alkuratóriumának esetében történt, az oktatási-nevelési támogatás rendszerének szétverése is jól bejáratott kárpátaljai intézmények leépítésével jár, és jelentősen megnehezíti a kárpátaljai magyar társadalom életét, meghasonlást okoz annak anyaországhoz való viszonyában" - írta.
Kovács Miklós kiemelte: egyetért a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökének, Markó Bélának azzal a gondolatával, amely szerint "nem lehet határon túli hűbéreseket nevelni magunknak, és hol egyiknek, hol másiknak osztani birtokot, attól függően, hogy ki tud hűségesebben bólogatni".
A KMKSZ elnöke szerint hasonló irányvonalat követ a magyar Külügyminisztérium és a HTMH, "amikor politikai bosszúval sújtja a KMKSZ-t a státustörvény módosítása ügyében történt fellépése után". Végezetül Kovács Miklós arra kérte a magyar kormányfőt, hasson oda, hogy kormányának illetékesei elvi alapokra építsék a kárpátaljai magyarokkal fenntartott viszonyrendszerüket, és "hagyjanak fel a magyar állam érdekeit is sértő gyűlölködéssel, érvényesítsék a demokrácia, a jogállamiság, a józan ész elveit a kárpátaljai magyarokat illetően".
MTI - fidesz.hu