A miniszter azt mondta: a kitüntetések arra szolgálnak, hogy visszahelyezzék a teljesítményeket a helyükre, arra hogy kijelöljék az értékeket, és a nemzeti közösség számára viszonyítási pontokat határozzanak meg.
Balog Zoltán a kitüntetetteket méltatva a személyiség és az alkotás egységére mutatott rá, arra, hogy az élet és a mű együtt lesz életművé. Úgy vélte, Szent István életében "a személyes döntés és az uralkodói tettek egymásra találtak, egymást erősítették". Utalt arra, hogy amit Szent István az országnak akart - a keresztény hitet - azt saját személyes útjának is választotta és fiának is ezt ajánlotta.
A miniszter azt hangoztatta, hogy ha az ember teljes akarattal, hittel, az életével ott áll a munkája, a szenvedélye mögött, akkor hiteles lesz az alkotása, és akkor annak hatása lesz a hazájára és a világra.
Balog Zoltán szerint az életnek csak az önfeláldozó munka, a szolgálat adhat értelme, és többet kell tenni az országért, a világért, mint amit azok tesznek értünk. Ha csak annyit tenne mindenki, amiből haszna lenne, hova jutna a világ? - vetette fel.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az életművek nem függetlenek a nemzeti közösségtől, hiszen az alkotó maga is része a közösségnek; így az életmű soha nem önmagában áll, van hátországa, hazája amelyben az életút kiforrott.
A Nemzeti Színházban tartott ünnepségen több mint félszáz kitüntetett - köztük művészek, tanárok, orvosok, sportolók, tudósok, újságírók - vehették át a Magyar Érdemrend közép- és lovagkeresztjeit, valamint a Magyar Arany-, Ezüst- és Bronz Érdemkereszteket.
Cikk: | Évszázadok tudása rejlik a teljesítmények mögött |
Cikk: | Országszerte ünnepségek augusztus 20-án |