fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A közösségi élet új központjai lehetnek a stadionok
2013. augusztus 22., 21:07
A mi felfogásunkban a sport a kultúra elválaszthatatlan része, ezért amikor stadiont építünk, akkor nemcsak a futballnak adunk teret, hanem olyan multifunkcionális létesítményeket alkotunk, amelyek a legkülönbözőbb kulturális, társadalmi eseményeket is képesek befogadni – hangsúlyozta Kósa Lajos Debrecen polgármestere, a Tranzit - Fesztivál a határon elnevezésű rendezvényen, Kőszegen. A kerekasztal-beszélgetésen Fürjes Balázs, a budapesti nagyberuházásokért felelős kormánybiztos arra hívta fel a figyelmet: a tervezési munkákra rá kell szánni a megfelelő időt az ilyen jellegű létesítményeknél. 

Kósa Lajos elmondta, hogy a kultúrát nem lehet haszonelvű módon nézni, annak származékos hatásait is figyelembe kell venni. A fideszes politikus a debreceni sportlétesítményekről szólva kifejtette: csakúgy, mint a Főnix csarnok, a városi uszoda és az atlétika sportpályák, a Nagyerdei Stadion is be fog illeszkedni abba a városfejlesztési koncepcióba, amely a hangsúlyt az oktatásra, tudományra, a magas hozzáadott értékű iparágakra, valamint a kapcsolódó szolgáltatásokra helyezi.

Ezzel összefüggésben elmondta: egy ilyen városban kell, hogy legyen olyan intellektuális infrastruktúra - amely ugyan nem hajt közvetlen hasznot -, de alátámasztja azt, hogy Debrecenben a gazdaság gerincét azok adják, akik intellektusukkal teremtenek új értéket.
 
Hit, összefogás, kemény munka


Fürjes Balázs, a budapesti nagyberuházásokért felelős kormánybiztos arról beszélt, három évvel ezelőtt sokan "egy lyukas garast sem adtak volna" azért, hogy még ebben a kormányzati ciklusban felépül a Fradi Stadion. Ehhez szavai szerint hit, összefogás és kemény munka kell. A Budapest Aréna is ezért tudott a romokból egy teljesen új, XXI. századi létesítményként felépülni – jegyezte meg.

A kormánybiztos az előkészítési és tervezési folyamat fontosságát hangsúlyozva kiemelte: a közösségi beruházásoknál ezt a szakaszt szokták elhibázni. Ami nincs megtervezve rendesen, azt a munkálatok során már vagy nem lehet kijavítani, vagy sok pénzbe és időbe kerül – hívta fel a figyelmet.

Bienerth Gusztáv, a FIFA jogi bizottságának tagja azt hangsúlyozta, hogy akkor lehet a Fradi Stadion és a debreceni stadion anyagilag is sikeres, ha maximum 70 százalék lesz a férfiak aránya a rendezvényeken. Hozzátette: ha kimennek a hölgyek a meccsekre, akkor nagyobb lesz a biztonság, a családok ezért szívesebben látogatnak ki, és kitelepülnek a szolgáltatások. Így válhat társadalmi eseménnyé is a labdarúgó mérkőzés – jegyezte meg.

A sport a közösségi viselkedési minták átadását is segíti

A tömegsportot az élsporttal szembeállító felvetésre reagálva Kósa Lajos kifejtette: állami pénzen legfeljebb a szabadidősportok infrastruktúráját lehet fejleszteni. Ezzel szemben felhívta a figyelmet a mindennapos testnevelés bevezetésére, ami szavai szerint nemcsak a testmozgást biztosítja, hanem egyfajta sportkultúrát is adhat a gyerekeknek.

Hozzátette: a sport a közösségi viselkedési minták átadását is segíti, például megmutathatja, hogy az önérdeket gyakran a közösségi érdek mögé kell sorolni.
 
Fürjes Balázs a nemzeti stadiont érintő felvetésre úgy reagált: jóval nagyobb, mint a többi városi vagy klubstadion, ezért a kihasználtság is egy jóval alaposabb előzetes tervezést igényel, mint a kis sportpályák esetén.

Bienerth Gusztáv ezt azzal egészítette ki, hogy sok országnak egyáltalán nincs nemzeti stadionja, mert a klubstadionok is vannak olyan szinten, hogy nemzetközi tornát is be tudjanak fogadni.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Megkezdődött a Tranzit közéleti fesztivál Kőszegen
Cikk: Kiszolgáltatottságunkat csökkentheti a keleti nyitás