A modernitást XXI. századi körülmények között, a magyarság és a magyar történelem értékeire szervesen építve, képzeljük el – mondta Balog Zoltán Kőszegen a Tranzit Fesztivál harmadik napján tartott kerekasztal-beszélgetésen.
Hozzászólásában a miniszter, a világhoz való viszonyt, a nemzeti kultúra értékelését és érzékelését, valamint a keresztény meghatározottságot és elkötelezettséget emelte ki, a jobb és baloldali oktatáspolitika közötti különbségeket sorolva.
Hozzátette, hogy a fundamentális eltérések között a legtöbb vitát a modernitás és annak megvalósítási módjai jelentik. Míg a jelenlegi kormánytöbbség szervesen a múltbéli értékekre és Magyarország szellemi örökségére építve képzeli el a technikai és módszertani felzárkózást, addig a baloldal a múltban és a jövőben is elsősorban az európai, brüsszeli értékek mintájára valósítaná meg az oktatási reformot. Az erős identitás a közhiedelemmel szemben a tisztességes tolerancia fontos momentuma, mert erős identitás nélkül az ember nem tud tisztességesen viszonyulni a másikhoz sem – hangsúlyozta a miniszter.
Hiller István volt szocialista kultuszminiszter szerint a nemzeti öntudat offenzív építése egy alapvetően defenzív stratégia. Ha egy társaságnak tagjai vagyunk, a szabályokat nemcsak elfogadni, hanem alakítani is lehet, és kell is – tette hozzá a volt miniszter.
Balog Zoltán kiemelte, hogy az eddig elkövetett oktatáspolitikai hibák és az örökség nem megfelelő feldolgozása és ennek felelőssége közös, és ugyan a jobboldalt is terheli, de ennek mértéke nem azonos.