Az iskola most először induló két katonai osztályában 70 növendék kezdi meg tanulmányait, a túljelentkezés tízszeres volt - jelezte a miniszter a katonai ismeretek iránti társadalmi igényt.
Hende Csaba - mint fogalmazott - elvárja a katonai szakközépiskolától, hogy a rend, a tisztelet, a hazaszeretet és a nemzeti összetartozás értékei alapján oktassák és neveljék a növendékeket.
A miniszter kifejtette: a kormány három éve dolgozik Magyarország és benne a honvédség megújításán, és ma, a katonai szakközépiskola beindulásával, "ismét visszataláltak a régi, nagy hagyományokkal övezett útra".
Hende Csaba megjegyezte ugyanakkor, hogy a katonai szakközépiskolában - ahova mindenki szabadon, saját elhatározásából érkezett - nem lesz nyílt katonai, fegyveres kiképzés.
Az iskola civil tanárai és az 5. számú Bocskai István lövészdandár katona oktatói olyan magas szintű elektronikai és honvédségi ismeretekkel vértezik fel a növendékeket, amelyeket azok is jól hasznosíthatnak majd, akik az iskola befejezése után mégsem lépnek a hivatásos katonai pályára - mondta a tárcavezető.
A katonai szakközépiskola első tanévét megnyitó beszédében Hende Csaba kijelentette: a mai magyar honvédségben "örömmel és büszkeséggel találhatja meg a helyét minden hazáját szerető ember".
A tanévnyitót követő sajtótájékoztatón a tárcavezető azt mondta, hogy az elektronikai iskolában 21. századi ismereteket tanulnak a növendékek. Erre nagy szükség van - tette hozzá -, mert korunkban új fejezet kezdődött a hadtörténelemben: a hagyományos hadszínterek sora új hadszíntérrel, a kibertérrel bővült, és a virtuális térben folyó hadviselés új ismereteket követel.
Nagy szükség van tehát a korszerű elektronikai tudással felvértezett fiatalokra. A debreceni Gábor Dénes szakközépiskola jó hírű, magas színvonalú képzést biztosító intézmény, ahol technikusi képzettséget is lehet szerezni - fűzte hozzá a miniszter.
Az MTI érdeklődésére, tervezik-e újabb katonai szakközépiskolák indítását az országban, Hende Csaba kifejtette: amennyiben a debreceni tapasztalatok igazolják, hogy valós társadalmi igény van erre a képzésre, akkor meggyőződése, a következő években az akkori honvédelmi miniszter a kormányhoz fordul, kérve, "teremtse meg a továbblépés elsősorban költségvetési feltételeit".
Berkecz Gábor, a szakközépiskola igazgatója az MTI-nek elmondta: a kilencedik évfolyamon minden évben 70 tanulót kívánnak felvenni a katonai osztályokba. A Honvédelmi Minisztérium támogatásával felújított kollégiumba minden jelentkezőt fel tudtak venni - tette hozzá.
Cikk: | "Az ország és a honvédség megújításának idejét éljük" |
Cikk: | "A cél nem változott: meg kell védeni a hazát"" |