fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nőttek a külföldi befektetések
2013. szeptember 2., 08:19
Nem menekülnek a külföldi befektetők Magyarországról, csak az elmúlt néhány hónapban 110 milliárd forint értékű hazai fejlesztésről döntöttek világcégek. Az adatsorokból jól látszik, hogy a magyar kormány elsősorban a termelő beruházásokat részesíti előnyben.

Bár sokan azzal ostorozzák a magyar kormányt, hogy menekülnek az országból a külföldi befektetők, a számok ennek ellentmondanak. A külföldi vállalkozások magyarországi befektetései a Magyar Nemzeti Bank júniusi adatai szerint az első negyedévben 643 millió euróval, azaz 193 milliárd forinttal emelkedtek. A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) 2013 júliusában 107 megkeresést kezelt, amelyek megvalósulása esetén 3150 millió eurónyi, mintegy 945 milliárd forintnyi tőke érkezhet hazánkba, s ezzel 22 400 munkahely jöhet létre. Csak az elmúlt néhány hónapban hozzávetőleg 110 milliárd forint értékű fejlesztésről döntöttek világcégek. A dán Lego 60 milliárd forintért fejleszt Nyíregyházán, a svájci Nestlé 13 milliárdért bővíti büki gyárát, a német Bosch 30 milliárd forintból építi fel új központját, a Knorr-Bremse pedig ötmilliárdos beruházást hajt végre Kecskeméten.

Amint az adatokból is látszik, a kormány elsősorban a termelő beruházások megtelepedését támogatja. Ezért főleg olyan területeken várják a külföldi befektetőket, amelyekhez kapcsolódva a magyar vállalkozások – beszállítóként – kijuthatnak a világpiacra. Talán nem meglepő, hogy az elmúlt három évet tekintve is hagyományosan legnagyobb kereskedelmi partnerünk, Németország vezeti a külföldi vállalkozások közvetlen tőkeberuházói (FDI) rangsorát 6251 millió eurónyi, 1875 milliárd forintnyi befektetésével: egyedül kétszer annyi tőkét hozott az országba, mint az Egyesült Államok, Ausztria és Franciaország együttvéve.

A legnépszerűbb befektetési terület az autóipar. Gondoljunk csak az Audi, a Mercedes, az Opel, a Bridgestone, a Continental vagy a Hankook nagyberuházásaira. De jelentős tőke érkezett a hazai elektronikai iparba is, hiszen a Nokia, a Siemens vagy a német Bosch jelentős termelési bázist telepített Magyarországra. Az egészségiparban is nagy mennyiségű tőkét fektettek be hazánkban olyan világcégek, mint a Teva vagy a B. Braun. Ez utóbbi 2020-ig szeretné megnégyszerezni kapacitását.

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.

(mno.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Varga: Magyarország kifelé jön a válságból
Cikk: Erre utoljára a válság előtti évben, 2007-ben volt példa
Cikk: A második negyedévben gyarapodtak a beruházások