FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Martonyi: Hazánk következetes álláspontot képvisel
|
|
Minden eddiginél fontosabb és sürgősebb, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) találja meg Szíria ügyében a közös álláspontot, és tegyen megfelelő lépéseket a jövőbeni támadások megakadályozásáért - közölte Martonyi János külügyminiszter hétfőn az MTI-vel. |
|
Létrehozva: 2013. szeptember 9., 18:11 | Utoljára frissítve: 2013. szeptember 9., 18:23 |
A tárcavezető közleményében kiemelte: ez a magyar álláspont megjelent az európai uniós külügyminiszterek vilniusi ülését lezáró szombati közös nyilatkozatban csakúgy, mint az egy nappal korábbi szentpétervári nyilatkozatban, amelyet a G20-csúcstalálkozó résztvevőinek többsége elfogadott, és amelyhez Magyarország is csatlakozott.
Hasonló irányba mutat John Kerry amerikai külügyminiszter hétfői állásfoglalása, amelyben Szíriát vegyi fegyvereinek átadására szólította fel. Magyarország reméli, hogy az Aszad-rezsim - amely eddig következetesen tagadta a vegyi fegyverek bevetését - ennek eleget tesz, és így elkerülhető a válság kiszélesedése - tette hozzá.
Martonyi János emlékeztetett: Magyarország következetes álláspontot képvisel a szíriai válsággal kapcsolatban, világossá tette, hogy "a saját népe ellen folytatott, eszközökben nem válogató háborújával az Aszad-rezsim elveszítette törvényes jogát az ország irányítására".
Az augusztus 21-i vegyifegyver-támadás még az eddig százezernyi halálos áldozatot követelő vérontásban is egy határvonal átlépését jelentette - hangsúlyozta, hozzátéve, a bizonyítékok egyre egyértelműbben az Aszad-rezsim felelősségét igazolják.
A nemzetközi közösség nem maradhat tétlen a másfél ezer emberéletet kioltó brutális akció után, ezért világos és határozott választ kell adnia - közölte a miniszter. Úgy látja, a nemzetközi közösségnek egyértelművé kell tennie, hogy a vegyi fegyverek alkalmazása elfogadhatatlan, és az emberéletek védelmében kötelessége megakadályoznia a hasonló bűncselekményeket. Magyarország várakozással tekint a vegyifegyver-támadással kapcsolatban folytatott ENSZ-vizsgálat eredménye elé - tette hozzá.
Martonyi János közleményében kitért arra is, hogy a szíriai konfliktusnak nincs katonai megoldása, és csak egy átfogó, az ország minden közösségének - köztük a keresztényeknek - biztonságot nyújtó politikai megoldás jelenthet kiutat a jelenlegi vérontásból.