fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Felújítás az új egészségkultúra szolgálatában
2013. szeptember 11., 15:47
Egy újabb nagy lépést tettünk meg együtt a betegközpontú egészségkultúra kialakításáért - hangsúlyozta Dr. Molnár Ágnes, a Soproni Rehabilitációs Gyógyintézet főigazgatója annak alkalmával, hogy befejeződött a gyógyintézet teljes energetikai felújítása.

A közismert nevén Várisi úti szanatórium felújítása során korszerű energetikai fejlesztésekre került sor az épület jellegzetes elemeit megtartva, aminek következtében jelentősen csökkennek a közüzemi díjak, és jelentősen javulnak a betegek komfortkörülményei.

Egy újabb nagy lépést tettünk meg együtt a betegközpontú egészségkultúra kialakításáért  - hangsúlyozta a szalagátvágást megelőző átadó ünnepségen Dr. Molnár Ágnes, a Soproni Rehabilitációs Gyógyintézet főigazgatója.

Az intézményvezető arról szólt, hogy a fejlesztés, a megújulás fontos érték. A gyógyintézet megújulása az egészségkultúránk megújítását is szolgálja, ami mindenekelőtt a bizalom és az együttműködés kultúráját jelenti az egészségügyben: a betegközpontú megközelítésekét, a gondoskodás, a nyitottság, az odafigyelés és felelősség kultúrájának elmélyítését – hangsúlyozta.

 Az egészségügy több mint szolgáltatási intézményrendszer, és többet jelent a szolgálatnál. Az új egészségkultúra annak belátását és felismerését jelenti, hogy mindannyian felelősséggel tartozunk egészségünk megőrzéséért.Az új egészségkultúra ezért egyszerre a megőrzés és fejlesztés kultúrája, a bizalomé és az együttműködésé. Az egészség felelős megőrzéséé és tudatos fejlesztéséé – fogalmazott a főigazgató.

Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője a szanatórium épületéhez kötődő személyes élményeivel kezdte beszédét, majd kifejtette: a gyógyítás lehető legjobb feltételeinek a megteremtése – ennek érdekében dolgoznak a politikusok –, és az egészségügyben dolgozók  hivatása abban a közös célban találkozik, hogy a legnagyobb felelősséggel szolgálják egyaránt a közjót: a minőségi gyógyító munkát, a rehabilitációt, vagy akár a megelőzést.

 Politikusként kifejtette, hogy a többi területhez hasonlóan az egészségügyben is világos, átlátható, és ésszerű struktúrák rendszerének kialakítását célozta meg az országvezetés, a közjó leghatékonyabb szolgálata érdekében. A kormány prioritásként kezeli az egészségügyet, (mint ahogyan szeptemberben mintegy 95 ezer egészségügyi dolgozó kapta meg januárig visszamenőlegesen a béremelését ), és prioritás marad az elkövetkezendőkben is az egészségügy, mert hisszük, hogy Magyarország gazdasági fellendülésének, versenyképességének egyik feltétele az egészség szerepének kiemelt értékelése, az egészség szolgálata – fogalmazott Sopron országgyűlési képviselője.

 Dr. Fodor Tamás, Sopron polgármestere hangsúlyozta: a város életében fontos a gyógyintézet, aminek gyarapodásával a város gyarapodik, és az itt dolgozó soproniak és a környékbeli betegek érdekét is szolgálja a fejlesztés. Fejlődik a város – és ez mindig megelégedéssel töltheti el a soproniakat, attól függetlenül, hogy az intézmény nem önkormányzati fenntartású, hiszen a soproniak javát is szolgálja – szögezte le.
 
A beszédeket követően dr. Molnár Ágnes főigazgató, kormánymegbízott, Firtl Mátyás országgyűlési képviselő és dr. Fodor Tamás polgármester közösen vágták át a nemzetiszínű szalagot, felavatva a megújult létesítményt.

A most felújított épületegyüttes 1950-ben épült. Eredeti tervezésénél még nem domináltak az energiahatékonysági szempontok, lényeges felújítás a projekt kezdetéig nem történt:  a nyílászárók és árnyokolók gyenge minőségűek voltak, a fűtésrendszer elavult, a hőleadók szabályozatlanul működtek. A nyertes pályázatnak köszönhetően mintegy félmilliárd forintból (496.451.954 Ft) valósult meg a rekonstrukció.

 A beruházás eredményeképpen korszerű fejlesztések valósultak meg: külső homlokzatszigetelés (10 cm vastagságú kőzetgyapot) a nyílászárók és árnyékolók cseréje (hőszigetelt, fakeretes ablakok – 607 db), a zárófödém szigetelés (12, ill. 15 cm vastagságú ásványgyapot), a fűtéskorszerűsítés (régi öntött vas radiátorok kompakt fűtőtestekre cserélése).

 A beruházásnak sokrétű a hozadékaként javult az épület komfortfokozata, energiahatékonyabb lesz a működés, a korábbi „F” besorolásról „A” kategóriára módosul  (közel 50 százalékos energia-megtakarítást eredményezhet), csökkennek a közüzemi díjak, csökken a káros anyag kibocsátás és nő a betegek elégedettsége.

(firtl.sopron.hu)