ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Takács: A nyomást fenn kell tartanunk a rezsimen

Az amerikai külügyminisztériumban nagyon pozitívan fogadták azt a magyar politikai kiállást az Egyesült Államok mellett, amelyet az elmúlt hetekben Szíria ügyében tapasztaltak - mondta az MTI-nek helyi idő szerint csütörtökön Takács Szabolcs helyettes államtitkár, a külügyminisztérium politikai igazgatója
Létrehozva: 2013. szeptember 13., 08:45 | Utoljára frissítve: 2013. szeptember 13., 09:12
nyomtat küld

Takács Szabolcs az amerikai külügyminisztériumban csütörtökön A. Elisabeth Jones-szal, a közel-keleti térségért felelős államtitkárral és Philip Reekerrel, a kelet-európai térségért felelős helyettes államtitkárral folytatott megbeszélést.
   
A magyar külügyi tárca politikai igazgatója emlékeztetett rá, hogy Magyarország már tavaly decemberben megszakított minden kapcsolatot Aszad rezsimjével. "Ezt a politikát határozottan folytatva, a közép-európai térségből elsőkként álltunk ki politikai deklarációnkkal az Egyesült Államok mellett" - mondta.
   
"Az Egyesült Államok a szövetségesi viszonyunk, az atlanti politikánk melletti elköteleződésként értékelte azt is, hogy a saját térségünkből elsőkként csatlakoztunk az úgynevezett szentpétervári dokumentumhoz, amelyet a G20 csúcstalálkozóján amerikai kezdeményezésre fogadott el a csoport nyugati fele. Úgy látjuk, ezt az Egyesült Államok nagyon komolyan értékeli" - nyilatkozott Takács Szabolcs.
   
A helyettes külügyi államtitkár hangsúlyozta, hogy a következetesen képviselt magyar álláspont szerint a szíriai válság kulcsa hosszú távon csakis a politikai megoldás lehet, mert csak ilyen módon lehet elérni a hosszú távon fenntartható stabilitást és a békét, amivel az amerikai partnerek is egyetértettek.
   
"Támogatjuk, hogy az elmúlt napokban a diplomácia ismét nagyobb teret kapott, azt, hogy az amerikai külügyminiszter orosz partnerével megpróbálja kialakítani azokat mechanizmusokat, amelyek a politikai rendezés irányába fogják elvinni a válságot" - mondta. "Szeretnénk elkerülni azt, hogy a tárgyalásokat az Aszad-rezsim csak időhúzásra használja fel. Tehát a nyomást fenn kell tartanunk a rezsimen és Magyarország továbbra is határozottan ki fog állni emellett az amerikai politika mellett, ami alátámasztja a szövetségi viszonyunkat" - tette hozzá.
   
Elmondta, partnerei köszönettel fogadták, hogy Magyarország abban is első volt a térségben, hogy felajánlotta: amennyiben kialakul egy olyan útiterv, amely a szíriai vegyifegyver-arzenálnak az ellenőrizhető átadását és megsemmisítését fogja megcélozni, abban magyar vegyifegyver-szakértők részt vennének.
   
Takács Szabolcs elmondta: a Szíriával kapcsolatos magyar állásfoglalás újabb pozitív visszajelzése, hogy pénteken a Fehér Házban fogadja majd Karen Donfried különleges elnöki munkatárs, a Nemzetbiztonsági Tanács európai ügyekért felelős főigazgatója is.
   
A helyettes államtitkár a visegrádi négyek magyar elnökségét képviselve csütörtökön Washingtonban részt vett egy olyan konferencián, amelynek célja az volt, hogy a közép-európai uniós országok, köztük a litván EU-elnökség, megosszák az Egyesült Államokkal az EU keleti partnetségi politikájával kapcsolatos törekvéseiket, elképzeléseit. A fórum társszervezői a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért külpolitikai kutatóintézet, a magyar visegrádi elnökség és Lengyelország voltak. A konferencián részt vett Eric Rubin, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai térséggel foglalkozó helyettes államtitkára is.
   
Takács Szabolcs rámutatott: a november végi vilniusi keleti partnerségi csúcstalálkozón "szeretnénk elérni, hogy Ukrajna aláírja az Európai Unióval a társulási megállapodást, valamint az úgynevezett mély és átfogó szabadkereskedelmi megállapodást". "Ezt a két dokumentumot szeretnénk parafálni Moldovával és Georgiával (Grúziával) is. Ez az a külpolitikai siker, amelyet megcélzott az Európai Unió, ezen belül Közép-Európa, ezen belül pedig a visegrádi térség és Magyarország" - mondta.
   
A helyettes államtitkár szerint a magyar diplomácia felkészült a vilniusi csúcsot követő időszakra is, és szeretné elindítani és rendszeressé tenni az olyan, miniszteri szintű találkozókat, amelyeken a visegrádi csoport és az uniós keleti partnerség részvevői - Ukrajna, Moldova, Grúzia, Örményország, Azerbajdzsán és Fehéroroszország - meg tudnák vitatni azokat a politikai, társadalmi, gazdasági és biztonságpolitikai folyamatokat, amelyek erősítik az EU és a keleti partnerség országainak kapcsolatrendszerét.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések