Alapvetően másként működik az állam, mint Rákosi Mátyás, Kádár János, Grósz Károly és Németh Miklós idejében működött, így hát tizenöt évvel a rendszerváltozás után már időszerű volna úrrá lenni a beidegződéseken és a reflexeken. A demokratikus intézményrendszer tudniillik nem Medgyessy Péteré, nem vadász- és kebelbarátaié, hanem az országé. A miénk.
Ezt a kisiskolásszinten megfogalmazott demokráciaelméletet még senkinek nem sikerült a kormányfő fejébe vernie. Úgy rendelkezik a közintézményekkel, mintha saját, egyszemélyes kft.-i lennének. Miniszterei előbb a jegybank ellen indítottak rohamot, utána a PSZÁF elnökét akarták kibillenteni pozíciójából, majd a KSH első emberét menesztették.
Legutóbb pedig az állami számvevőket gyalázta porig. Mi történt? Medgyessy Péter személyesen kérte meg az Állami Számvevőszéket, hogy a hivatal tegyen javaslatot arra nézve, hol, milyen költséglefaragásra nyílik módja a kormánynak az államigazgatás berkein belül. A számvevők ugyan eleddig az összes ellenőrzésük rezüméjében közölték ilyen irányú észrevételeiket, de a kormányfő óhajának eleget téve vállalták, hogy január 31-ig célirányos brosúrát állítanak össze javaslataikból, s a csokorba gyűjtött ötleteiket eljuttatják a Pénzügyminisztériumnak. Tették ezt annak ellenére, hogy tisztában voltak azzal, jelentősen elmaradnak a munkarendjükben meghatározott ellenőrzésekkel, miként azzal is, hogy a kormányfői óhaj előre nem tervezhető többletköltségekbe "veri" a számvevőszéket. Vélhetőleg még csak meg sem fordult a számvevők fejében, hogy munkájukat a szemétbe dobhatják.
Történt ugyanis, hogy míg a számvevők az utolsó simításokat ejtették javaslataikon, a kijelölt pénzügyminiszter, Draskovics Tibor az összes minisztériumnak postázta megszorító elképzeléseit anélkül, hogy az ÁSZ javaslataira pillantást vetett volna. Az ugyanis csak tegnap délutánra készült el, s mint kiderült, teljesen fölöslegesen. A közpénzből fizetett számvevők tíz napon át álltak az érdemi munkával csak azért, hogy Medgyessy Péter - mint utólag nyilvánvalóvá vált - hecckampányának eleget tegyenek. S mintha mindez nem lenne már önmagában véve is skandalum, Draskovics Tibor rá is duplázott "főnöke" otrombaságára azzal, hogy szigorú takarékosságra szólította fel az Állami Számvevőszéket.
A hatalom cinizmusa határtalan. Mit tesztel a kormány? Hogy meddig feszíthető az alkotmányosság határa? Hogy milyen a közalkalmazottak tűrőképessége a hatalom visszaéléseivel szemben? Vagy csak érzékletessé kívánja tenni, hogy a demokratikus jogrend fabatkát sem ér, ugyanúgy védtelen minden közintézmény a hatalmi játékokkal szemben, mint volt Rákosi, Kádár, Grósz és Németh idejében. Pedig van mód a védekezésre. Illetve lett volna mód. Azáltal, hogy az Állami Számvevőszék költségcsökkentő javaslataiban külön sorban szerepelne, hogy mennyibe kerülnek az országnak Medgyessy Péter miniszterelnök játszadozásai. Az Állami Számvevőszék fölösleges dolgoztatása például csak önmagában tizenegymillió forintos tétel volt.
Hommer Tibor, Magyar Nemzet
mno.hu - fidesz.hu