ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az autonómia nem szeparatizmus

Vajdaság autonómiája nem a szeparatista törekvéseket mozdítja elő, sokkal inkább megelőzi azokat - hangzott el az "Autonómia demokratikus megerősítésének kihívásai" című konferencián, az Európai Parlamentben, Brüsszelben. Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőháza és a Hunineu iroda által szervezett rendezvény házigazdája Surján László, az Európai Parlament alelnöke volt. A konferencián a téma szerbiai szakértői és európai parlamenti képviselők szólaltak fel.
Létrehozva: 2013. szeptember 18., 08:21
nyomtat küld

Csakis a politikai nyomás csökkentésével érhető el Vajdaság autonómiájának konszolidációja, ezt a témát ugyanis ki kell hagyni a mindennapi politikai harcokból – mondta el Pásztor István, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke. Beszédében emlékeztetett, hogy a tartomány finanszírozásának kérdése továbbra is megoldásra vár, hiszen a szerb országgyűlésben nem született még erre vonatkozó határozat, a 2008-as határidő ellenére sem. Csakis az intézmények közötti párbeszéd az egyetlen módja annak, hogy Vajdaság Autonóm Tartomány státusával kapcsolatos kérdéseket rendezzük. Úgy érzem, erre minden lehetőség adott – hangsúlyozta Pásztor. Deli Andor, tartományi oktatási, közigazgatási és nemzetiségügyi titkár a régió különleges oktatási térképére hívta fel a figyelmet: a mintegy 250 vajdasági általános iskolából 95 kétnyelvű, 2 iskola pedig 3 nyelven oktat. Branislav Bugarski, tartományi regionális és önkormányzati titkár Vajdaság négy pillérének fontosságáról beszélt, ezek pedig a társadalom, a terület, a termelés és az intézményesítettség.

Surján László kereszténydemokrata képviselő meggyőződésének adott hangot, miszerint az autonómia intézménye nem az elszakadási törekvéseket erősíti, hanem éppen annak a megelőzésére szolgál. "Nagyon fontos eloszlatni azokat a tévhiteket, melyek szerint az autonómia bárkinek is ártana. A tartomány önrendelkezése minden vajdasági polgár érdeke, nemzetiségtől függetlenül" - mondta az EP alelnöke. Üdvözölte a régió többnyelvű oktatásra való törekvését, ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy az anyanyelven való tanulás biztosítása nem elegendő a békés együttéléshez. "Német-francia mintát követve például közös történelemkönyvek írását kell szorgalmazni, hiszen ha ugyanazt tanulják a fiatalok a közös múltról, az nagymértékben segíti a nemzetek közötti kölcsönös kiengesztelődést" - fejtette ki Surján László. A képviselő elmondta továbbá azt is, hogy az Európai Unió konfliktus-kezelő szerepe vitathatatlan a térség stabilitásának és hosszú távú békéjének megteremtésében.

"A Vajdaság kulcsa lehet Szerbia uniós csatlakozásának, gyorsíthatja és erősítheti azt, míg a feszültségek gyengíthetik az ország csatlakozási esélyeit. Ezért lényeges a hatáskörök biztosítása a Vajdasági Autonóm Tartomány számára" – mondta a konferencia előadójaként Gál Kinga fideszes képviselő. A néppárti politikus felhívta a figyelmet arra is, hogy a kisebbségi nemzeti tanácsok pozitív szerepet játszanak a nemzeti kisebbségi közösségek jogainak biztosításában, így különösen a vajdasági magyarok mindennapi életében is. "Ezért lényeges, hogy a nemzeti tanácsok hatáskörei ne sérüljenek, és hogy a jogszabályok tartalommal való megtöltése legyen a jövő, és ne a létező jogok és hatáskörök csorbítása. Az Európai Unió pozitív hozadéknak tarja a nemzeti tanácsokat, így a csatlakozási tárgyalások során figyelemmel kíséri majd hatásköreinek fenntartását is" – hangsúlyozta hozzászólásában Gál Kinga.

Vajdaság Autonóm Tartomány területén több mint 25 etnikum él együtt, akik 6 nyelven intézhetik hivatalos ügyeiket – ez is tükrözi a vidék sokszínű etnikai és nyelvi összetételét, valamint gazdag kulturális hagyományait. Vajdaságnak teljes körű autonómiát az 1974-es jugoszláv alkotmány szavatolt, amit 1988-ban Szerbia megszüntetett. Jelenlegi autonóm státuszát hivatalosan 2009-ben szerezte meg - ekkor hagyta jóvá a szerb parlament VAT statútumát.

(EPP-HungarianPress)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések