ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A fejlődés alapja az exportképes kkv-k együttműködése

A Magyarország és Szlovénia közötti kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlődésének alapja az exportképes kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) közötti együttműködés ösztönzése - hangsúlyozta Kövér László házelnök a szerdai budapesti szlovén-magyar üzleti fórumon.
Létrehozva: 2013. szeptember 18., 10:37 | Utoljára frissítve: 2013. szeptember 18., 13:45
nyomtat küld

A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a budapesti szlovén nagykövetség rendezvényén kiemelte: a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok dinamikusan fejlődtek az előző években, 2012-ben az árucsere-forgalom összértéke 1,7 milliárd euró volt; 2013 első fél évében a magyar export 0,6 százalékkal, az import 10,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Szlovénia 1,1 százalékban részesedik a magyar külkereskedelmi forgalomból és a 17. helyet foglalja el a külkereskedelmi partnerek sorában.
   
A kkv-k közötti kooperáció ösztönzése jó lehetőséget nyújt a határ menti gazdasági kapcsolatok, a termelői és beszállítói együttműködések erősítésére is - fejtette ki Kövér László, hozzáfűzve, hogy ez a térség mindkét országban a kevésbé fejlett területek közé számít. Ezért van nagy jelentősége a Muravidék fejlesztésére elfogadott törvénynek, és az annak keretében megjelenő pályázatoknak, amelyek kedvező befektetési lehetőségeket, valamint a térségben induló nagyobb projektekbe történő bekapcsolódást teszik lehetővé az érdeklődő magyar vállalatok számára - tette hozzá.
   
Cél a a logisztikai és vasúti együttműködés erősítése

Elmondta: a két ország kkv-i közötti együttműködésben jelentős lépés, hogy idén áprilisban Lendván Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes részvételével megnyílt a Kárpát Régió Üzleti Hálózat szlovéniai irodája. Kövér László szólt arról is, hogy a magyarországi nagyvállalatok - elsősorban a Mol vagy a Magyar Telekom - továbbra is élénk érdeklődést mutatnak az állami tulajdonban lévő szlovén vállalatok privatizációja iránt mint szakmai befektetők. Ennek érdekében már most is szívesen alakítanának ki stratégiai partnerkapcsolatot szlovén nagyvállalatokkal.
   
A gazdasági kapcsolatok szorosságát mutatja az a tény, hogy 2007 óta szlovén-magyar üzleti tanács segíti a kapcsolatok mélyítését. A tanács 2013-ra célul tűzte ki a logisztikai, vasúti együttműködés erősítését, a kereskedőhálózatok közötti együttműködés elősegítését, élelmiszeripari, fa-, papíripari, biotermék, biogyógyászati üzleti találkozók szervezését és a közös információcserét és kapcsolatátadást a Nyugat-Balkán, illetve a V4 országok között - fejtette ki az Országgyűlés elnöke.
   
További lehetőségek a magyar és a szlovén cégek számára

Emlékeztetett arra is, hogy az innovációs és turisztikai kapcsolatok is erősödtek Szlovéniával. A turizmusról szólva Kövér László elmondta: Magyarország Szlovénia nyolcadik legfontosabb partnere, és a magyar-szlovén határ menti együttműködésnek is egyik kiemelt célszektora a turizmus, amelyben további lehetőségek rejlenek mind magyar, mind szlovén cégek számára.
   
Véleménye szerint a magyar-szlovén gazdasági kapcsolatokban új irányt jelenthet a közös fellépés harmadik piacokon, ugyanis Magyarország érdekelt a nyugat-balkáni pozíciószerzésben. A két ország viszonylatában további lehetséges együttműködési terület az energiaellátás összekapcsolása, a közlekedési infrastruktúra fejlesztése, logisztikai együttműködés - sorolta a házelnök. A szerteágazó magyar-szlovén kapcsolatok továbbfejlesztését jól szolgálja a vállalatok közötti közvetlen kapcsolatfelvétel, amit a szerdai üzleti fórum is segít - zárta beszédét Kövér László.
   
Sok lehetőség van az együttműködés további erősítésére

Janko Veber, a szlovén parlament elnöke hangsúlyozta: Magyarország Szlovénia számára nemcsak jó szomszéd, hanem fontos gazdasági partner is. Elmondta, hogy Magyarország tavaly megőrizte 6. helyét Szlovénia külkereskedelmi partnerei között. Kiemelte azt is, hogy Magyarország a koperi kikötő számára a 4. legfontosabb piac.
   
Véleménye szerint a biztató adatok ellenére sok lehetőség van az együttműködés további erősítésére, amihez a szerdai üzleti fórum is hozzájárul. Janko Veber kifejtette, hogy a jelenlegi előrejelzések rövid távon még nem mutatnak javulást a szlovén gazdaságban, ezért megoldások kellenek a gazdaság élénkítésére. A kivitel növekedését szeretnék támogatni, és növelni Szlovénia ismertségét, hogy minél több külföldi befektetést vonzzanak az országba, ezért a kormány mindent megtesz a befektetési korlátok lebontása érdekében.
   
A magyar gazdasági társaságok érdeklődését szívesen fogadják a 15 szlovén állami cég privatizációjában, ami a következő hónapokban esedékes - hangsúlyozta a szlovén törvényhozás elnöke.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések