ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szijjártó: Kulcsfontosságú a keleti nyitás sikere

A magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság szerdai budapesti ülésén megállapodás született arról, hogy a két ország agrártárcái megkezdik közös vállalatok létrehozásának előkészítését a mezőgazdasági termékforgalom növelése érdekében - közölte Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára az ülést követő sajtótájékoztatón.
Létrehozva: 2013. szeptember 18., 17:00 | Utoljára frissítve: 2013. szeptember 18., 17:21
nyomtat küld

A magyar-orosz kapcsolatokért felelős kormánybiztos Nyikolaj Fjodorov orosz mezőgazdasági miniszterrel közös vállalatokról, roamingdíjakról és vízumkérdésekről is tárgyalt.
   
Szijjártó Péter beszámolt arról is, hogy a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) és a Sberbank stratégiai megállapodást kötött, valamint az Eximbank az OTP orosz leánybankjával is megállapodott, amelynek nyomán a közös üzletek finanszírozására az eddigieknél több forrás áll majd rendelkezésre. Tavaly az Eximbank 67,4 millió eurónyi hitellel segítette a magyar exporttevékenységet Oroszország irányába.
   
Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország számára kulcsfontosságú a keleti nyitás sikere, amelynek fő pillére az orosz-magyar kapcsolatok folyamatos megerősítése. Emlékeztetett arra, hogy januárban Moszkvában találkozott Orbán Viktor kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök, akik abban állapodtak meg, hogy úgy kell növelni a két ország közötti külkereskedelmi forgalmat, hogy közben kiegyensúlyozódjon a magyar szempontból negatív szaldó.
   
Tavaly 11,6 milliárd dollár volt a kereskedelmi forgalom Magyarország és Oroszország között, ebből 3,3 milliárd dollárt tett ki a magyar export, és 8,3 milliárd dollárt az import, főként az energiahordozók behozatala miatt. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az idei első öt hónapban jelentősen nőtt a két ország közötti kereskedelmi fogalom, január-májusban 8 százalékkal emelkedett; a magyar export 11 százalékkal nőtt, vagyis csökkent a magyar szempontból negatív szaldó. Az exportnövelés forrásaként maghatározott élelmiszeripari és mezőgazdasági export több mint 20 százalékkal nőtt és meghaladta a 125 millió dollárt - fűzte hozzá Szijjártó Péter.
   
Jelezte: a Magyarországról Oroszországba történő kivitelből mindössze 8 százalékban részesedik a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, ezért az export növelésének legfontosabb forrása ez a két terület.
   
Szijjártó Péter kifejtette: az állami tulajdonban lévő Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. tárgyalásokat folytat a Moszkvában kereskedőházat nyitott cégcsoporttal a moszkvai magyar kereskedőházban való állami tulajdonrészszerzésről annak érdekében, hogy a magyar kis- és közepes vállalkozásokat minél jobban segíteni tudják az orosz piacon való boldogulásban.
   
Szólt arról is, hogy a vegyes bizottság ülésével párhuzamosan a két ország közötti légügyi megállapodás módosításáról megkezdték a tárgyalásokat. Hozzáfűzte: a Wizz Air a jövő héten indítja Budapest-Moszkva járatát, amely szeptember 23-tól naponta közlekedik majd.
   
Döntöttek arról is, hogy a két kormány azonnal megkezdi a tárgyalásokat a roamingdíjak csökkentéséről, emellett arról, hogy 54-ről 200-ra emelik a Magyarországon tanuló orosz ösztöndíjas egyetemisták számát; az erről szóló memorandum tárgyalása már folyamatban van.
   
A turizmus kapcsán Szijjártó Péter elmondta: Magyarországra Oroszországból érkezik a 4. legtöbb turista.
   
Az építőipari együttműködés most is aktív a két ország között, de az államtitkár arra kérte minisztert, segítsen, hogy 2018-as labdarúgó világbajnokságot előkészítő infrastrukturális beruházásokban minél több magyar cég vehessen részt.
   
Nyikolaj Fjodorov emlékeztetett arra a megállapodására, amely szerint új lendületet kell adni a gazdasági kapcsolatoknak. Rámutatott, Moszkvában már megnyílt a magyar kereskedőház, és továbbiak megnyitását tervezik Oroszország-szerte. A két ország között a felsőoktatási együttműködés is erős, 12 agrár-felsőoktatási intézmény tart rendszeres kapcsolatot a magyar felsőoktatással.
   
Oroszország próbál segíteni azoknak az üzletembereknek, érdeklődőknek, akik Oroszországban keresnek partnert - hangsúlyozta a mezőgazdasági miniszter.
   
A sajtótájékoztató után az ülés jegyzőkönyvének aláírása után Szergej Jemeljanov, az Oroszországi Föderáció Délnyugati Állami Egyetemének rektora egyetértési nyilatkozatot írt alá Moson Péterrel, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nemzetközi rektorhelyettesével a két intézmény közötti oktatási, tudományos együttműködés és hallgatói csere részleteiről.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések