fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kövér: Hidakat kell emelnünk ember és ember között
2013. szeptember 18., 17:17
Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Janko Veber, a szlovén parlament elnöke közösen avatta fel a szlovén Andrej Gabrovec Gaberi szoborkompozícióját szerdán, Budapesten.

A Historica című műalkotást a Hárfa Kerekasztal közép-európai kezdeményezése ajándékozta a Budapesti Corvinus Egyetemnek (BCE). A szobrot az egyetem előtti téren avatták fel.
   
Kövér László nagy jelentőségűnek nevezte, hogy egy közép-európai, szlovén szobrászművész kezdeményezésére, ezzel a szoboravatással válik lehetővé, hogy a BCE is csatlakozzék a Híd az egyetemek között programhoz.
   
Mint fogalmazott, hidakat kell emelnünk ember és ember, nemzet és nemzet, ország és ország, sőt a vallások és civilizációk között is. A házelnök reményét fejezte ki, hogy a patinás, régi egyetemek között újszerű együttműködés alakul ki, amely kiindulópontja lehet egyfajta szellemi megújulásnak, szellemi reneszánsznak.
   
Hangsúlyozta, az integrálódó Európában még mindig "fájóan keveset tudunk egymásról, egymás történelméről". Az első világháború 2014-es centenáriumához közeledve el kell gondolkodnunk azon, hogy milyen szörnyű emberi, nemzeti tragédiákhoz vezethet, ha a nemzetek sztereotípiákban gondolkodnak egymásról - tette hozzá.
   
A házelnök fontos kérdésnek nevezte, hogy a bővülő Európai Unióval létrejön-e egy organikusan szerveződő hosszú távon életképes szervezet, amely sikeresen képes alkalmazkodni a gyorsan változó körülményekhez, és amely képes megőrizni a nemzeti kultúrák illetve nemzetállamok mindazon különös értékeit, teljesítményeit, amelyek évszázadok alatt európai egyetemességé álltak össze.
   
Kövér László reményét fejezte ki, hogy a közép-európai nemzetek, köztük a szlovénok és magyarok tudományukkal és őszinte szándékukkal ismét az élére állhatnak jelen korunk "közös nagy európai építkezésének".
   
Janko Veber, a szlovén parlament elnöke örömét fejezte ki, hogy az eddigi együttműködés tovább bővül a két ország között. A Historica szoborkompozícióval a BCE csatlakozik a már összeköttetésben álló cseh, lengyel, litván és osztrák egyetemekkel, Prágában, Krakkóban, Vilniusban és Bécsben.
   
A szobor örökké emlékeztetni fog, nemcsak Szlovénia és Magyarország, hanem minden közép-európai nép sokoldalú kötődésére és együttműködésére – zárta köszöntőjét a szlovén házelnök.
   
Rostoványi Zsolt, a BCE rektora köszöntőjében történelmi pillanatnak nevezte a szobor felállítását, hozzátéve, hogy a régi, nagy egyetemek erőteljesen hozzájárulhatnak a kultúrák közötti közös nevező megteremtéséhez.
   
Az ünnepségen részt vett és beszédet mondott a bronz szoborcsoport megalkotását támogató Trigránit Fejlesztési Zrt. elnöke, Demján Sándor is.

(MTI-fidesz.hu)